Biochemickým těhotenstvím je (laicky řečeno) nazývána krátká doba gravidity, kdy je vajíčko sice oplodněno, ale nedojde k jeho uhnízdění. Ženin organismus vykazuje známky těhotenství biochemicky měřitelné, ale těhotná není. Ukončení biochemického těhotenství nemusí ani poznat. Ve fázi biochemické gravidity končí značná část těhotenství.
Podle laboratoře ano, ve skutečnosti ne
Podle názoru odborníků končí ve fázi biochemické gravidity velký počet spontánních těhotenství. V mnoha případech se o nich žena ani nemusí dozvědět. Pouze třeba zaregistruje, že se jí trochu opozdila menstruace, ale přišla, pouze třeba byla silnější (což není neobvyklé třeba při nachlazení nebo nějaké jiné běžné chorobě).
Jedině v případě, že je ženě učiněn biochemický rozbor a je zjištěna zvýšená hladina hCG (která ovšem postupně klesá) je patrné, že se jednalo o biochemické těhotenství.
Menstruace, která následuje po biochemickém těhotenství není chápána jako skutečná pravidelná menstruace, ale jako krvácení k potratu počínajícího těhotenství.
Za menstruaci je považováno až krvácení další. Jestliže ovšem žena v době probíhajícího a rychle zaniklého biochemického těhotenství nenavštíví gynekologa, o vzniklé situaci nemusí vůbec vědět.
Jen třicet procet úspěchu
- Podle některých odborníků v asi třiceti procentech případů vůbec nedojde k zahnízdění oplodněného vajíčka. To uhyne a je vyloučeno z těla ženy při následující menstruace.
- V třiceti procentech případů končí gravidita jako biochemické těhotenství.
- Deset procent těhotenství je ukončeno spontánním potratem ve fázi klinicky prokázaného těhotenství po 12. týdnu gravidity.
- Zbývajících třicet procent do sta jsou těhotenství zdárně ukončená porodem
Proč dochází k takových „ztrátám“ není podle odborníků snadné jednoznačně určit. Závisí na mnoha faktorech: ženiny dispozice, mužovy dispozice, vliv zdravotního stavu, vliv vnějšího prostředí, věk ženy, psychická vyrovnanost a další.