Vnitřní biologický svět člověka s jeho zákonitostmi zůstává stále ještě plný záhad. Patří k nim i vnitřní biologické hodiny člověka. Něco o nich prozrazuje přehled o tom, co se v našem organismu v každou denní i noční dobu odehrává.
Biologické hodiny, model
- 1 hodina. V tuto dobu by měl člověk už alespoň tři hodiny spát. Spánek, který měl projít všemi fázemi, je lehký – lidé se snadno probouzejí. Zvyšuje se citlivost na bolest (zuby).
- 2 hodiny. V tuto hodinu prý všechny orgány těla zpracovávají škodlivé látky a odstraňují je z organismu. Proto není vhodné přidělávat jim práci tím, že pokud nespíme, pijeme alkohol, kávu nebo silný čaj. Doporučuje se mléko nebo pramenitá voda.
- 3 hodiny. V tuto hodinu jsme údajně nejvíc vyčerpaní a tělo nejintenzívněji odpočívá. Krevní tlak je velmi nízký. Jestliže musíme kolem třetí ráno pracovat, je obtížné se soustředit. Dech i puls jsou pomalé. Astmatiky probouzejí záchvaty dušnosti.
- 4 hodiny. Stále máme nízký tlak, mozku se nedostává kyslíku (jsme-li vzhůru, často zíváme). Zkušenosti říkají, že kolem čtvrté hodiny ráno lidé nejčastěji umírají. Spánek je nepevný, probudí nás i malý hluk.
- 5 hodin. Kolem páté hodiny se prý snadno vstává. Tělo je poměrně odpočaté, ledviny v tuto dobu nevylučují.
- 6 hodin. Tělo se „oživuje“, zvyšuje krevní tlak i puls. Někdy se probudíme už zcela odpočatí, jen chtěním pokračujeme ve spánku.
- 7 hodin. Kdo cestuje kolem sedmé ráno do práce hromadnými prostředky, má v tuto dobu odolat nákaze. Tělo má prý vysokou obranyschopnost.
- 8 hodin. Náš organismus je dokonale čistý (pokud ovšem za sebou nemáme nestřídmou noc). Sexuologové uvádějí, že je v tuto dobu nejvyšší libido. Takže kdo má v tuto dobu čas…
V práci už nespíme
- 9 hodin. Začínám to myslet. Psychika se dostává do formy, přestáváme cítit bolesti (záda, svaly), srdce pracuje na plný výkon.
- 10 hodin. Naše výkonnost stoupá, dosahujeme nejlepší tělesné kondice. Není dobré v tuto dobu jen tak lelkovat, protože do poledne máme nejvyšší výkonnost (i psychickou) a máme šanci vykonat velký díl denní penza úkolů.
- 11 hodin. Nevnímáme čas, jsme výkonní, necítíme žádnou zátěž, srdce pracuje jako dobrý stroj.
- 12 hodin. Ještě chvíli a tělo si řekne o přísun energie. Zatím se jen ozývá menším hladem, ale protože výkonnost je stále vynikající, je škoda přerušit práci. Ještě hodinu to vydržíme.
- 13 hodin. Jsme po obědě, který u nás bývá největším denním jídlem. Do krve se dostalo malé množství glykogenu. Cítíme únavu a chtělo by se nám na chvíli si lehnout. Únavu překonáváme kávou, čajem, polevením v pracovní aktivitě.
- 14 hodin. Lenost nad námi skoro vítězí. Máme zpomalené reakce, chybí nám energie. Chce se nám spát.
- 15 hodin. Výkonnost stoupá, smysly se zbystřují, až dosáhnou svého optima. Káva nebo čaj v tuto dobu chutná mnohem lépe než těsně po obědě. Jsme opět fit.
- 16 hodin. v tuto dobu bychom neměli podstupovat zkoušku na krevní cukr, výsledek by nás mohl poplašit. Podle sledování je kolem 16. hodiny největší odklon od normálního stavu hladiny cukru. Trochu cítíme únavu, energie je méně.
- 17 hodin. Únavu jsme setřásli, opět jsme čilí, fyzicky dokonce ve výborné kondici. Potvrdí to sportovci, kterým je v tuto dobu trenéry zvyšována zátěžová dávka.
- 18 hodin. Máme chuť vstát od práce a vydat se do přírody. Začínají se ozývat tělesné bolístky. Myšlení je trochu zpomalené. Asi je opravdu dobré všeho nechat a jít se projít.
Nehádat se, učit se a jít spát
- 19 hodin. Nejhorší doba na řešení sporů: stoupá nám tlak krve, zvyšuje se nervozita. Alergici jsou velmi náchylní k prudkým reakcím. Kdo trpí na migrény či jiné bolesti hlavy, je pro něj 19. hodina kritickou dobou.
- 20 hodin. Nestoupejte na váhu. Vše, co jste za den snědli a vypili je nahromaděno v těle – naše hmotnost je nejvyšší. Duševní forma je ovšem skvělá, kdo je zvyklý večer pracovat, může usednout k dílu, práce půjde od ruky.
- 21 hodin. Psychicky jsme stále ve formě, dobře vstřebáváme nové poznatky. Pro dospělé studenty nebo herce nastal výborný čas k učení či doslovnému zapamatování. Někdy se nám podaří vyšeřit problém, s nímž jsme přes den „nehnuli“.
- 22 hodin. Organismus zmobilizoval bílé krvinky, v těle jich prý je až dvojnásobné množství. V případě nějaké choroby klesá horečka nebo zvýšená teplota, takže měření v tuto dobu není objektivní. Ideální doba umýt se a jít spát.
- 23 hodin. Organismus by chtěl spát: zíváme. Kdo nešel spát v deset, měl by skončit s prací a jít odpočívat.
- 24 hodin. Když (v ideálním případě) tělo dvě hodiny spalo, začíná kolem půlnoci snová fáze. Mozek hodnotí celý den a vytlačuje nepotřebné zážitky.