Blastocysta, poněkud nehezký znějící slovo, označuje počátek života. Fázi vývoje zárodku, kdy se nastávající maminka ještě vůbec netuší, že je těhotná. Období, kdy je maličký zárodek nejzranitelnější.
Co je blastocysta
Blastocysta jakožto odborný termín označuje embryonální stadium vývoje savců. Jedná se o útvar vzniklý z moruly prostřednictvím opakovaného dělení vajíčka.
Po oplodnění se vajíčko postupně dělí, jednotlivé blastomery se dělí geometrickou řadou. Zatímco první dělení nastává po 30 hodinách, u každého dalšího dělení se interval zkracuje. Každým dělením vzniká na povrchu rýha, proto se vzniklý útvar nazývá morula – vzhledově ji připomíná.
Morula sestoupí do dělohy již 4. Den po oplození. Během 5.–6. dne se morula přemění v blastocystu. Morula postupně nasává vodu, čímž umožňuje buněčné dělení. Blastocysta jako taková cestuje volně v děloze, zdrojem výživy je přitom právě děložní sekret – až na konci 6. týdne vývoje zárodku se blastocysta přichytí k děložní sliznici a uhnízdí se. Jedná se o okamžik, kdy má embryo nejtěžší zkoušku za sebou, ale vyhráno nemá.
Uhnízdění
Dokud se blastocysta neuchytí k děloze, nemá žádnou vazbu na tkáně matky. Až na konci prvního týdne vývoje je navázáno těsné spojení mezi tkání matky a tkání embrya, které naruší až porod a související přerušení pupeční šňůry.
Jakmile se blastocysta uhnízdí, začne se velmi rychle vyvíjet. Stále hlouběji se zanořuje do děložní sliznice, čímž si vytváří základ pro budoucí vývoj.
Většina skrytých potratů nastává právě v tomto okamžiku, kdy z dělohy odejde embryo, které nebylo dostatečně silné na to, aby se uhnízdilo. O tomto zamlklém potratu žena většinou neví, lékaři hovoří o tom, že procento takto ukončených těhotenství je velmi vysoké – jedná se o přirozenou ochranu před uchycením zárodku, který není dostatečně životaschopný.