Pokud dítě odmítá prs nebo jeví známky nespokojenosti při kojení, jde o velmi stresující situaci pro jeho maminku. Bojkot kojení se stává noční můrou a někdy vede i k předčasnému odstavení. Čím je bojkot kojení způsoben a jak s ním bojovat?
Co je bojkot kojení
Bojkot kojení je jev, ke kterému dochází nejčastěji mezi 3. a 4. měsícem života dítěte. Projevuje se velmi často u dětí, jejichž maminky měly od porodu vynikající tvorbu mléka, která se později snížila. Dítě pak začíná prs odmítat, nebo vydrží sát jen chvíli, preferuje cucání ručičky před bradavkou, odmítá kojení i ve chvíli, kdy má hlad apod.
Příčinou bojkotu kojení je většinou nesprávná technika kojení od začátku, která dítěti způsobuje frustraci a nakonec vede k odmítání prsu. Bojkot kojení pak jednou z nejčastějších příčin, proč matky kojení vzdávají – začnou nabízet dokrm z lahve nebo dudlíka, což sekundárně kazí kojení jako takové.
Jak si s bojkotem kojení poradit
Pokud je bojkot kojení i váš případ, je důležité zachovat klid a dítěti prs nenutit. Mějte na paměti, že dítě musí cítit vaši blízkost a vzájemnou intimitu, a proto se mu snažte věnovat co nejvíce. Zintenzivněte společný kontakt, přitiskávejte si dítě na holou kůži, co nejvíce je to možné, a snažte se mu plně věnovat vaši pozornost. K přisátí ho vybízejte pokud možno nenásilně, při různých příležitostech a nových situacích, ve kterých cítí klid a bezpečí.
Zásadní chybou, které se můžete dopustit, je začít nabízet dítěti dokrm z lahve nebo dudlík – obě metody kazí sací reflex a je velmi těžké dítě přimět k tomu, aby se přisálo k prsu, když si zvykne na lahev a snadné sání z ní.
Používejte prostředky podporující kojení, odstříkávejte mléko, a pokud se dítě přisaje k prsu, snažte se zvýšit produkci mléka například stlačením prsou. Těmito opatřeními a zvýšením fyzického kontaktu jistě dospějete k tomu, že dítě začne opět kojení vyžadovat.