Bolest a otoky po augmentaci

Augmentace neboli zvětšení prsů patří dnes mezi velmi časté plastické operace. I když je obvykle návrat do běžného režimu celkem rychlý a během pár týdnů nemusí ženy pociťovat žádné omezení, v prvních dnech po zákroku bývá patrná bolest a další nepříjemné pocity.

Samotná operace

Před samotným zákrokem bývá u ženy provedeno sonografické či mamografické vyšetření. Dále je nutné též běžné předoperační vyšetření. Jeho obsah se může odlišovat dle toho, jaký je konkrétní zdravotní stav ženy.

S plastickým chirurgem pacientka zkonzultuje, jak docílit vhodné velikosti i tvaru prsů, jak operace proběhne. Operace se provádí v celkové narkóze a jsou při ní vsunuty do prsů speciální implantáty. Kvůli jejich vložení se provede řez buď pod prsy, v podpaží nebo v oblasti kolem bradavky.

První dny po operaci

Obvykle ženy odchází hned druhý den po zákroku z pracoviště domů. To však neznamená, že prsa budou již zcela zhojena a žena nebude pociťovat žádná omezení. Bolest bývá zejména v prvních dnech, maximálně týdnech po operaci. Obvykle je možné ji utlumit běžně dostupnými prostředky. Ženy někdy popisují též pocity pálení, tlaku nebo tíhy.

Obdobné je to i s přetrváváním otoků. Je běžné, že trvají několik dní, do dvou týdnů by však měly vymizet. Je možné je mírnit ochlazováním dané oblasti a zejména dodržením klidového režimu. Měly by pak bez obtíží samy ustoupit. Mohou se na prsou vyskytovat i modřiny. Nejedná se však o nic, co by mělo pacientku děsit, je to zcela běžný pooperační stav.

Následný klidový režim

Zejména v prvním týdnu by měla žena dodržet klidový režim. Měla by omezit své pohybové aktivity, nezvedat nic těžkého. V prvních týdnech je nutné nosit speciální podprsenku, která zajistí stabilitu poprsí. Je nutné mít ji na sobě i v noci a vyhnout se spaní na boku či na břiše. Návrat do práce (pokud není fyzicky extrémně náročná) je doporučován zhruba po deseti dnech.

Vzhled jizev je možné zlepšit pravidelným prováděním tlakové masáže. Při ní vždy přitisknete prst na část jizvy a na chvilku oblast zmáčknete. Pak se posunete opět o kousek vedle a provedete totéž. Je možné využít i různé masti a gely k podpoře hojení jizev.

Zanechte odpověď