Bolest břicha patří k nejčastějším lidským bolestem. A protože je v břišní dutině uloženo velké množství orgánů, může mít bolest břicha mnoho příčin. Jestliže bolest břicha přetrvává, měl by člověk bezodkladně navštívit svého lékaře. Bolest břicha sice může mít jen banální příčinu, ale může být také příznakem vážné nemoci.
Akutní bolest břicha
Bolest břicha je někdy nazývána jako akutní břišní příhoda, nebo akutní břicho. Pojem akutní břicho souhrnně označuje všechny bolesti a poruchy v oblasti břišní dutiny, které vyžadují okamžitý, často chirurgický zákrok. Příčinou může být zánět některého orgánu (slepého střeva, slinivky břišní, ledvin a podobně), cévní onemocnění (prasknutí sleziny či břišní tepny), prasklý vřed či střevo, zranění břicha, onemocnění ženských orgánů (například mimoděložní těhotenství). Může jít rovněž o ledvinovou nebo žlučníkovou koliku, uskřinutou kýlu, hnisavý útvar (absces) nebo poruchu průchodnosti tenkého střeva (ileus).
První pomoc
Pacient s akutním břichem trpí silnou bolestí, nevolností, často i zvrací. Dochází u něj k poklesu krevního tlaku, nápadné bledosti, pocení a zrychlenému tepu. Břišní stěna je tvrdá a dostavují se bolesti břicha při tlaku. Je nutná co nejrychlejší doprava do nemocnice. Při převozu je důležité zachovat polohu nemocného vleže, kdy jsou dolní končetiny přitaženy k tělu, hlava a horní polovina trupu by měla být o něco níže. Nemocného dobře zabalíme do pokrývek a během cesty do nemocnice mu nepodáváme žádné potraviny, tekutiny ani léky.
Další možné příčiny bolestí břicha
Žaludeční nebo střevní onemocnění, provázené zvracením, průjmem a bolestmi v břiše, může mít lehký průběh, ale může nemocného i zcela zchvátit. Stejné příznaky bývají také u akutního zánětu žaludku a střeva, který nemusí způsobit infekce, ale dietní chyba.
- Dyspepsie se projevuje bolestí břicha či nepříjemnými obtížemi, které jsou umístěny v horní části břicha a jsou způsobeny organickou příčinou. Jde o pestrou škálu funkčních obtíží.
- Může jít o „dráždivý“ nebo „ochablý“ žaludek.
- Někdy mohou bolesti břicha souviset i s dysmikrobií (nenormální složení bakteriální flóry způsobené průjmy či léčbou širokospektrými antibiotiky) střeva.
- Úplavice. Projevuje se úpornými bolestmi břicha a průjmem. Příčinou je špatná hygiena nebo závadné jídlo (pití).
- Slinivka břišní (pankreas). Porucha činnosti slinivky na sebe upozorní nepřímo tím, že se dostaví potíže spojené s látkovou výměnou cukru a trávením. Bolesti tohoto důležitého orgánu se objevují v souvislosti s jeho zánětem.
- Nesnášenlivosti některé živiny z nedostatku určitých enzymů. To jsou chemické látky, které mají za úkol bílkoviny, uhlohydráty ituky štěpit a strávit. Jestliže se enzym nevyrábí v organismu v dostatečném množství, zůstává příslušná živina v trávícím ústrojí nerozštěpena, a to vyvolává hlavně bolesti břicha, vodnaté průjmy a zvracení.
- Otrava houbami. Pro otravu je typické dlouhé bezpříznakové období – osm až 12 hodin – od požití houby. Příznaky prvního období (první až čtvrtý den) se projevují prudkou bolestí v celém břiše, úporným zvracením a průjmy. Nemocný je zesláblý a schvácený. Brzy se dostavuje žízeň, selhání ledvin, kolaps.
- Jiná otrava.
- Salmoneloza. Po požití oběda, svačiny nebo sladkého zákusku se za šest hodin objeví bolesti břicha, průjem, teplota, bolest hlavy, člověku je slabo, na zvracení. Původcem tohoto onemocnění je mikrob Salmonella, pojmenovaný po americkém veterináři Salmonovi.
- Alergie na potraviny. Trávicí systém, především tenké střevo, nebývá tak často dějištěm alergických reakcí. Alergenem jsou obvykle bílkovinné součásti potravy. Projevem přecitlivělosti jsou průjmové řídké stolice, bolesti břicha po požití alergenu, někdy i zvracení.