Bolest čelisti snižuje hybnost čelistního kloubu, což se odráží v mnoha životních funkcích: bolest čelisti znemožňuje otevírat ústa, přijímat a žvýkat potravu, mluvit. Bolest čelisti může mít mnoho příčin, které mnohdy tví i v jiném orgánu. Bolest čelisti je obvykle tak silná a nepříjemná, že postiženého přivede k lékaři i bez upozornění, že pouze odborník může zjistit pravou příčinu a s jejím odstraněním zbavit i bolestivého příznaku.
Možné příčiny bolesti čelisti
- Zánět čelistního kloubu
Nejčastější příčinou bolesti čelisti, která se projevuje nemočností otevírat ústa (někdy i zvoněním v uších), jsou zánětlivé pochody zasahující koncové části dolní čelisti. Typickým a takřka obecně známým postižením je ztížené otevírání úst při těžkém prořezávání dolních zubů moudrosti.
Víc o zánětu čelistního kloubu, možných příčinách a léčbě v samostatném článku ZDE.
- Zánět lícního nervu
Zánět lícního nervu je bolestivé onemocnění, které postihuje obvykle jednu polovinu obličeje a může způsobit až jeho dočasné ochrnutí. Zánět lícního nervu působí postiženému krutou bolest. Cítíme ji v průběhu celého lícního nervu. Někdy je zánět lícního nervu důsledkem onemocení lymskou boreliozou způsobenou nakaženým klíštětem.
Víc o zánětu lícního nervu v samostatném článku ZDE.
- Bolest zubů
Bolest zubů má mnoho podob a také příčin, jejich odhalení není snadné. Některé druhy záchvatů bolesti jsou pro jistá onemocnění zubů typická. Proto je důležité, aby člověk dokázal lékaři přesně popsat své utrpení. Umožní to správně stanovit diagnózu i účinný léčebný postup. Někdy postižený nedovede přesně určit místo, protože ji nepociťuje u určitého zubu, ale i u několika sousedních, v polovině čelisti, dokonce i v čelisti protější nebo cítí, že vystřeluje až do ucha či do spánku.
Víc o bolestech zubů a možných příčinách v samostatném článku ZDE.
- Zduřené uzliny na krku
V oblasti krku a hlavy mají lidé více mízních uzlin, které „sbírají“ lymfu z různých oblastí těchto částí těla a podle toho je pak postižená patřičná partie uzlin. Nejčastěji jsou takto postihovány podčelistní uzliny, které jsou „napojeny“ na oblast obličeje, dásní, zubů a hlavně patrových mandlí.
Víc v samostatném článku ZDE.
- Mononukleóza
Infekční mononukleóza postihuje hlavně děti a mladistvé. Onemocnění se v typické rozvinuté formě projevuje těžší povlakovou angínou nereagující na léčbu antibiotiky, dále výrazným zvětšením podčelistních uzlin, přechodným zvětšením jater a sleziny a často i vyrážkou na kůži. Lehčí formy mononukleózy u dětí, při kterých se nevyskytují všechny uvedené příznaky, jsou častější.
Víc o mononukleóze v samostatném článku ZDE.
- Hnisavá angína
Hnisavá angína je nejznámější a nejčastější typ angínového onemocnění. Jedná se o hluboký zánět v oblasti hltanu. V záhybech a chodbičkách sahajících do nitra krční mandle se tvoří zhnisané žluté povlaky. Při hnisavé angíně je v některých případech možné, že přesáhnou oblast patrové krční mandle a vytvoří hnisavá ložiska hlouběji v hrdle. Hnisavou angínu provázejí horečky. Hnisavá angína je dobře léčitelná antibiotiky i homeopatiky.
Víc o angíně v samostatném článku ZDE.
- Ucpaná slinná žláza
K ucpání slinné žlázy může docházet z různých příčin, třeba k jejich ucpání kamínkem. Projevuje se otokem slinné žlázy a ucpání slinné žlázy může také vést k jejímu zánětu. Zánět slinné žlázy se projevuje bolestí, otokem a snížené produkce slin. Pacient má větší potíže hlavně po jídle. Kůže kolem slinných žláz je červená, bolestivá a napjatá. Zánět slinné žlázy nemusí vznikat jen na základě ucpaných slinných žláz. Vzniká také dehydratací, ozařováním, různými autoimunitními chorobami postihující slinné žlázy a zvýšené riziko jejich zánětu hrozí i u cukrovky, anémie, aterosklerózy.
Víc o ucpané slinné žláze k v samostatném článku ZDE.
- Váček na dásni zubu
Utvoří-li s ústech tak zvaný váček na dásni, jedná se většinou o onemocnění zubu, i když se projeví jako nažloutlá bulka nebo vyvýšenina na dásni. Váček se tvoří v dásni jako hnisavé ložisko. Někdy „dozraje“, praskne a zhojí se, jindy může váček na dásni postiženému způsobovat silné bolesti, od kterých odpomůže jen lékařský zákrok – vyčištění. Váček na dásni může mít i čirý obsah – pak se může jednat o opar na sliznici, který nezpůsobuje velké bolesti a po prasknutí se rychle zhojí.
Víc o zubním váčku v samostatném článku ZDE.
- Potíže se zuby „osmičkami“. Mnozí dospělí lidé zažili na vlastní kůži nepříjemné a bolestivé zánětlivé onemocnění okolí zubů moudrosti, tak zvaných „osmiček“. Takové příhody často končí na stomatochirurgickém oddělení nebo v ordinaci zubní pohotovostní služby. Obavy z podobného utrpení mívají také lidé, kterým se už některá z jejich „osmiček“ prořezala a normálně zařadila do řady zubů. Trhání „osmiček“, „zubů moudrosti“ je poměrně komplikovaný zákrok.
Víc v samostatném článku ZDE.