Bolest dásní je nejen velmi nepříjemná, ale celkově zhorší kvalitu života postiženého. Když člověka bolí dásně, těžko přijímá potravu, může mít zažívací potíže, nemůže spát, a pak ho následně bolí hlava… Bolest dásní může mít víc příčin – některé z nich odezní poměrně brzy, jindy je třeba dlouhodobé léčby. Všechny způsoby léčnby však mají jedno společné – vyžadují dokonalou hygienu ústní dutiny.
Možné příčiny bolesti dásní
Zánět dásní
- Příčiny zánětu dásní jsou různé. Dochází k němu například vlivem hormonálních změn v dospívání, v těhotenství a v některých případech také po hormonální antikoncepci. Jakmile hormonální vlivy ukončí svoji činnost, tak se stav dásní spontánně upraví, a to zcela bez léčení. Také u dětí při prořezávání prvních nebo stálých zubů dásně dočasně trpí.
Afty na dásních
- Afty jsou drobné bolestivé vřídky v dutině ústní, které se vyskytují i na dásních. Objevují se jednotlivě i ve větším množství, a pak způsobují značné obtíže při jídle. Postiženého trápí obvykle několik dnů. Podle některých odborníků jsou nakažlivé. Jejich příčiny jsou různé: nedostatečná hygiena dutiny ústní, alergie, nedostatek některých látek ve stravě (zejména vitaminu B12, kyseliny listové, železa), hormonální nerovnováha, drobná poranění uvnitř úst (například kousnutí nebo trhlinka po zubařském zákroku), ale i virová infekce a poruchy imunity.
Váček v dásni
- Váček na dásni je onemocnění zubu, i když se projeví jako nažloutlá bulka nebo vyvýšenina na dásni. Váček se tvoří v dásni jako hnisavé ložisko. Někdy „dozraje“, praskne a zhojí se, jindy může váček na dásni postiženému způsobovat silné bolesti, od kterých odpomůže jen lékařský zákrok – vyčištění. Jestliže nedojde k odbornému ošetření, později obvykle dochází k zanícení kostní dřeně. Váček na dásni může mít i čirý obsah – pak se může jednat o opar na sliznici, který nezpůsobuje velké bolesti a po prasknutí se rychle zhojí.
Parodontóza
- Při parodontóze nejde o postižení jednotlivých zubů, ale celého chrupu najednou. Je to velmi rozšířené chronické onemocnění závěsného aparátu zubu, dásně a kostního lůžka. Zub se postupně uvolňuje a může dojít k jeho ztrátě. Parodontóza je chronické onemocnění parodontu, což je závěsný aparát zubu, dásní a zubních lůžek. Zubní kaz je jednou z hlavních příčin, proč k takovým komplikacím dochází. Pokud není včas léčen, dochází k postupné destrukci skloviny a bakteriím se tak umožňuje přístup až k zubní dřeni. Odtud se pak šíří k hrotu zubního kořene, okolním tkáním a objevují se nechvalně známé bolestivé váčky, zánětlivá ložiska a podobně. Hlavní prevencí proti parodontóze, která v konečném stadiu může znamenat i ztrátu značné části zubů, je pravidelná péče o ústní dutinu a zuby. Je nutné nejen dodržování hygieny, tedy pravidelné čištění zubů, mezizubních prostor a používání ústní vody, ale také včasná návštěva zubaře.
Avitaminóza C
- Nedostatek vitaminu C se projeví malátností (známá jarní únava), nechutenstvím, častým podléháním infekcím. Jestliže vitamin C tělu chybí dlouhodobě, mohou se projevit kurděje – (krvácivost dásní, ztráta zubů) nebo lidem praskají krevní vlásečnice, trpí zvýšenou krvácivostí a tvoří se modřiny. Vitamin C podporuje vstřebávání železa a tvorbu bílých krvinek. Rovněž se podílí na tvorbě chrupavek, zubů a kostí. Podporuje růst těla.
Jiným důvodem bolesti dásní může být třeba i špatně „sedící“ protetika.