Vedle bolestí břicha, horeček a kašle patří také bolesti hlavy k nejčastějším obtížím, které přivádějí rodiče s dítětem k lékaři. Ve všech případech jsou to nikoli choroby, ale jejich příznaky. Úkolem lékaře je poznat, která nemoc příznak způsobila, tedy stanovit diagnózu, a podle ní pacienta léčit. Bolesti hlavy u dětí často provázejí chřipková onemocnění, v tomto případě však odezní poměrně rychle.
Zjistit příčinu bolesti hlavy dítěte
Při bolestí hlavy u dětí je důležité zjistit, zda vznikly akutně, náhle, či zda se u dítěte častěji opakují. Náhle vzniklé bolesti hlavy, u dítěte dosud neobvyklé, vyžadují okamžité lékařské vyšetření, zvláště jsou-li provázeny ještě jinými příznaky, jako jsou horečka nebo zvracení. Nejčastější příčinou bývá:
- u nejmenších školáků zánět středního ucha (který je ovšem nejobvyklejší ve věku batolecím), kdy rychlou úlevu a uzdravování přinese propíchnutí bubínku na ušním oddělení, eventuálně s následným podáváním antibiotik.
- U některých dětí ohlašuje silná bolest hlavy s horečkou prudký začátek angíny nebo chřipky; lékař tyto dvě nemoci od sebe rozliší a u povlakové angíny nasadí antibiotika, aby předešel komplikacím.
- Za stejnými příznaky se ale může skrývat i počátek zánětu mozkových blan nebo zánětu mozku. Zejména první z uvedených chorob je velmi nebezpečná a často probíhá nesmírně rychle, s křečemi a bezvědomím. Právě těžký průběh této choroby, přestože není častá, musí přimět rodiče k rychlé poradě s lékařem v kterékoli denní době.
- Vážnou příčinou náhlých bolestí hlavy může být i úraz hlavy s následným otřesem mozku či prasknutím některé lební kosti nebo dokonce skrytým krvácením do lební dutiny. Dítě si nemusí být úrazu zvláště při hře nebo sportu vůbec vědomo nebo jej může zatajit. Úplný klid vleže a převoz na dětské oddělení nemocnice je v takovém případě nezbytný.
Pomůže anamnéza
Opakované nebo dlouhodobé bolesti hlavy u dětí jsou těžším úkolem. Při jeho řešení často velmi pomůže podrobná anamnéza neboli rozhovor s rodiči i malým pacientem. Lékař se vyptává:
- jak dlouho bolesti trvají,
- zda jsou stálé nebo v jakých se opakují intervalech,
- z kterého místa vycházejí a kam se šíří,
- zda souvisejí s denní dobou,
- jsou podmíněny únavou,
- přicházejí i o prázdninách a víkendech,
- jestli jimi trpí ještě jiný člen rodiny.
- Zajímá se také o stav dítěte během porodu, jaké úrazy či nemoci prodělalo,
- zda dobře vidí, zda chodí rádo do školy a jak se učí,
- jaké jsou poměry v jeho rodině.
Samotná anamnéza vede ke stanovení diagnózy zřídka, ale většinou řadu příčin bolestí hlavy vyloučí a umožní soustředit se na zbývající.
Prohlídka pomůže určit příčinu bolestí
Celková prohlídka dítěte a další jednoduchá vyšetření umožní odhalit některé diagnózy již ambulantně: Rentgenový snímek vedlejších dutin nosních prozradí jejich zánět, oční vyšetření zrakovou vadu, vzácně zjistí lékař vysoký krevní tlak (upozorňující na vážnější postižení ledvin), elektroencefalografické vyšetření mozku (EEG) může ukázat některý z procesů způsobujících přetlak v lební dutině. V těchto závažnějších případech je většinou nutná alespoň krátká hospitalizace s podrobným neurologickým vyšetřením a vyšetřením lebky některou z nejmodernějších metod – počítačovou tomografií či magnetickou rezonancí mozku.