Jestliže sníme nebo se napijeme něčeho horkého a spálíme si jazyk, případně když se do jazyka kousneme, příčina bolesti nám je známa. Když nás ale bolest jazyka přepadne nenadále, přetrvává nebo i sílí, je to důvod k návštěvě lékaře. Naši ústní dutinu vyšetří a případně pošle ke správnému specialistovi. Někdy se na změnami na jazyku může projevit choroba, která s ústní dutinou zdánlivě nesouvisí.
Popálení a mechanická poranění
- Jazyk opařený horkým nápojem není sice nic příjemného, ale za několik hodin už o nehodě ani nevíme. Velice rychle se také hojí drobná zranění, které si způsobíme sami: do jazyka se sami kousneme někdy úplnou náhodou (i v překotné řeči nebo při chvatném jídle).
- Někdy je zranění větší, to když se do jazyka kousneme třeba při pádu. Zdravý jazyk má ale poměrně rychlou regenerační schopnost, a tak si obvykle ani neuvědomíme, že jsou drobná zranění na jazyku již zahojena.
- Těžší poranění jazyka, které si člověk způsobí sám, mohou vzniknout při epileptickém záchvatu, jesliže není nemocnému rycle poskytnuta správná pomoc.
- Bolestivější poranění jazyka při můžeme „přinést“ ze zubního ošetření. Většinou vznikne naši vlastní nekázní, když porušíme lékařovo upozornění, že při výkonu nesmíme mluvit nebo jinak hýbat jazykem. Protože se drobný úraz stal v ordinaci osoby nejpovolanější k ošetření ústní dutiny, také tato zranění se hojí dobře, protože jsou kamžitě ošetřena.
- Mechanické poškození jazyka si někteří lidé způsobují sami, a to aplikaci piercingu do jazyku. Otvor v jazyku a tkáň kolem kovového šroubku se může zanítit, z čehož vznikají i nepříjemné a nebezpečné stavy. Lékaři před takovou ozdobou tkáně v ústní dutině (i jinde) varují.
Onemocnění a nemoci
Afty na jazyku
- Zejména na jaře a na podzim se afty v ústech množí s velkou rychlostí a intenzitou. U někoho může vznik aft souviset také s některými potravinami, například s čerstvými vlašskými ořechy. Výjimkou nejsou ani lidé, u nichž jsou afty průvodcem krizových situací – stačí se jen rozčilit, podlehnout stresu či dostat se do citové tísně. Nejčastěji trápí afty mladé lidi od puberty zhruba do pětatřiceti let, pro leckoho se však stanou společníkem na celý život.
Pálení jazyka
- Bolest jazyka se někdy jeví jako pálení. Nejčastější příčinou pálení jazyka je nedostatek vitaminů řady B. Je-li avitaminoza déletrvající, může se projevit rovněž poruchami krvetvorby. Nedostatek vitaminu B je léčen zvýšenými dávkami vitamínů, obvykle injekční formou. jazyka bez počínajícího zánětu se může projevovat xerostomie, kandidóza i cukrovka, případně i nedostatek železa.
Popraskaný jazyk
- Popraskaný jazyk je důvodem k okamžité návštěvě lékaře. A to nejen proto, že rozpraskaný jazyk bolí (zejména při konzumaci slaných nebo ostřejších potravin, octa, horkých nápojů), a proto, že praskliny v jazyku jsou dobrou „skrýší“ pro bakterie (zápach z úst, vstupní brána pro infekce, pachuť v ústech). Popraskaný jazyk je příznakem choroby. Praktický lékař jazyk prohlédne a doporučí léčbu, případně další vyšetření na odborném pracovišti. Ta mohou být různá: interní, zubní, ORL, alergologie. Není vyloučeno, že vyšetření příčin bolavého jazyka začne postižení v biochemické laboratoři, protože pro zjištění některých možných nemocí je třeba rozboru krve.
Zánět jazyka
- Zánět jazyka vzniká jako komplikace u chorob zažívacího traktu nebo při infekčních nemocech (spála, spálová angína). Mezi zánětlivé stavy jazyka se řadí také změny jazyka v důsledku alergické reakce.
Moučnivka (kandidóza, soor)
- Moučnivka (také kandidóza nebo soor) je plísňové onemocnění, vyskytující se často u lidí se sníženou imunitou a u diabetiků. Objevuje se často v dutině ústní, močové trubici, v pochvě, ale i na kůži, předkožce anebo dokonce v plicích (způsobuje katary či záněty dýchacích cest a plic). Orální kandidóza se může vyskytovat ve formě akutní jako tak zvaný soor (moučnivka) – bělavé povláčky na bukální sliznici, jazyku a patře s možností dalšího šíření na hltan a jícen, a nebo chronické. Často se objevuje i u lidí se zubní náhradou, přičemž může docházet současně k postižení koutků.