Bolest kolene z boku

Koleno je největším a nejsložitějším kloubem našeho těla. Není tak divu, že při jeho bolestivosti může nastat více variant, co že se v našem těle odehrává. Bolest kolene ovlivní váš život opravdu podstatně. Přece jen každý z nás je zvyklý na to, že se může volně pohybovat, a jakmile ucítíte bolest při každém kroku nebo třeba při zvednutí se ze židle, jen stěží budete dělat, že se vlastně nic neděje.

Jaké mohou být příčiny bolesti?

Kloub je opatřen několika vazy, chrupavčitými menisky a celou řadou svalů. Důvodem bolesti může být samozřejmě v první řadě úraz. Tady si ale obvykle příčinu vybavíme sami, jedná se o akutně vzniklou bolest bezprostředně navazující na prodělané poranění. Pokud se jedná o staršího jedince, mohou už tu být na kloubu patrné i degenerativní změny.

Mezi časté příčiny patří poškození menisku. V koleni jsou umístěné ploténky poloměsíčitého tvaru, které tlumí nárazy a zajišťují stabilitu kloubu. Náchylnější k jeho poranění jsou starší lidé. Při natržení menisku se objeví právě bolest na straně kolene. Zprvu může vzniknout otok, který omezí pohyblivost kloubu. Příznaky se pak projevují vždy při větším zatížení kolene, při jeho pohybu do strany.

Jak se bolest léčí?

Pro zvolení adekvátní léčby je samozřejmě prvním důležitým krokem dobrá diagnostika. Ta se opírá o informace o pacientovi, jeho věku, charakteru bolesti i další vyšetření – např. magnetickou rezonanci.

Léčba může zprvu obsahovat zejména doporučený klid, zvednutí končetiny, přikládání obkladů. Někdy ale musí přijít ke slovu chirurgické řešení. Většina zákroků se provádí pomocí artroskopu, což je nástroj, který se do kolene zavede z boku jen malým otvorem. Prvním takovým vstupem je kloub prohlédnut, druhým vstupem se sem pak vpraví nástroje a provede se potřebný úkon. Celý průběh lékař sleduje na monitoru. Dnes je možné provádět i transplantace celého menisku. Léčba bývá podpořena pečlivou rehabilitací.

Zanechte odpověď