Kostrč je malá a nenápadná část lidského těla, ale je velmi důležitá pro zdraví. Častou příčinou mnohých zdravotních problémů je tak zvaný kostrčový syndrom. Je to soubor příznaků onemocnění, které je vázáno na kostrč a pánevní dno. Bolest kostrče je první průvodní znak. Potíže s kostrčí se mohou projevit různě: od bolesti hlavy po neplodnost.
Kostrč nese tíhu páteře
Kostrč má pohybové soustavě velmi důležité postavení. Pro názornost a pochopení je používáno přirovnání: Představme si páteř jako věž – když nahoře nebo dole něco není v pořádku, vždycky se to odrazí na druhém konci.
Když není symetricky rozložené svalové dno pánevní, svaly, které se upínají na kostrč, ji přetáhnou a dojde k rotaci. Pánev je nesmírně důležitá oblast lidského těla, je v ní uloženo mnoho důležitých orgánů. Dojde-li k posunutí kostrče, naruší se vnitřní rovnováha. To se pak může projevit bolestmi krční páteře, bolestmi hlavy a gynekologickými potížemi, někdy neplodností.
Bolest kostrče a kostrčový syndrom
Bolest kostrče může způsobovat tak zvaný kostrčový syndrom. Pánevní dno je soustava svalů a vazů, které uzavírají spodní otvor pánve. Svaly jsou uchyceny na kostěné hrany dolního pánevního otvoru a uprostřed pak na pružnou kostrč.
Pokud je pružnost kostrče omezena úrazem nebo srůsty po úrazech, zánětech nebo operacích, je ohrožena přirozená pohyblivost svalů pánevního dna, a tím i poloha a funkce orgánů v něm uložených. To jsou hlavně orgány močového a pohlavního ústrojí.
Na poloze a pružnosti kostrče a pohyblivosti pánevního dna závisí i pružnost páteře, zejména v jejích tak zvaných uzlových bodech. Nejčastěji bývá omezena pohyblivost na opačném konci prutu páteře – na prvním obratli – atlasu a na jeho skloubení s lebkou. To vyvolává bolesti hlavy.
Příčiny poranění kostrče
Často potížím předcházel pád na kostrč a bolestivý úraz. Mohlo k němu dojít už před lety. Pak obvykle přistupují bolesti hlavy a zad. U žen a dívek bolesti na začátku měsíčků, pocity nafukování břicha, někdy nepravidelné krvácení, až tak zvaná nejasná neplodnost. U dospívajících dívek to bývá trojice příznaků ze školních lavic – bolestivé a nepravidelné měsíčky, dívka je ve škole neklidná a nevydrží dlouho sedět (pro bolest v kostrči, kterou si neuvědomuje), má časté a nevysvětlitelné bolesti hlavy (a je proto podezírána ze simulace). Léčení ženské sterility podle Mojžíšové je vlastně součástí léčení kostrčového syndromu.
- Kostrčový syndrom se může projevit i u mužů. Ti jím ale procházejí méně dramaticky, pro menší složitost jejich nitropánevních močopohlavních orgánů.
Prevence kostrčového syndromu
Nejlepší je předejít pádům na kostrč. Také řádné léčení všech nitrobřišních zánětů je dobrou prevencí. Jde o záněty močových cest, gynekologické záněty nebo záněty slepého střeva. U děvčátek nebo mladých dívek lékaři doporučují raději slepé střevo radikálně odstranit než opakovaně rozhánět zánět, který se pak může stát chronickým a vytvořit srůsty.
- Kostrčový syndrom není nikomu souzen, většinou si ho každý přivodí sám.
Léčba
Kostrčový syndrom je léčitelný, ale léčba je zdlouhavá a vyžaduje velkou sebekázeň nemocného, který se vlastně musí dennodenním cvičením léčit sám. Lékař mu určí účinné cviky a trochu pomůže manuálním srovnáním kostrče.