Bolest ledvin: Zkuste odpovědět na testové otázky

Ledviny jsou orgánem, který čistí krev od některých odpadních látek, a to tak, že přecházejí z krve do moče. Krev se v ledvinách současně filtruje a upravuje. Jde o velmi složité metabolické procesy, které probíhají nepřetržitě čtyřiadvacet hodin denně. Člověk může žít i s jednou ledvinou. Bolesti ledvin mohou u některých lidí značit třeba i jen počínající virózu. Bolest ledvin ovšem může být i příznakem vážnějšího onemocnění. Poškození ledvin jsou nevyléčitelná. Přestane-li tento složitý mechanismus fungovat, člověk v průběhu několika dnů umírá.

Ledviny: chemická továrna těla

Ledviny jsou párový orgán, uložený podél páteře mezi 11. hrudním a 2. bederním obratlem. Jejich hlavní funkcí je vylučovat cizorodé látky a rozpadové produkty látkové výměny těla. Dále upravují koloběh vody, udržují poměrně stálou koncentraci solí v krvi a tkáňovém moku a význačnou měrou se podílejí na udržování stálosti vnitřního prostředí. Látky vylučované ledvinami jsou do nich přiváděny krevním proudem. V samotných ledvinách probíhá očišťování krve a filtrováním krevní plazmy v kanálcích a klubíčkách ledvin se tvoří moč.

Ledviny profiltrují za 24 hodin 200 litrů tekutiny. Z tohoto filtrátu se však 99 % vstřebává očištěno zpět do krve, takže výsledné množství moči činí asi 2 litry za den.

Nemoci ledvin

 1. K nejčastějším onemocněním ledvin patří chronická glomerulonefritida (chronický zánět ledvinových klubíček). Pod tímto názvem se ukrývá celá řada onemocnění. Medicína ví, že jde o chorobu imunitního původu, ale nezná jednotnou příčinu ani jednotný vyvolávající faktor.
 2. Selhání ledvin způsobuje také chronická pyelonefritida, jež je onemocněním bakteriálního původu (zánět ledvinné pánvičky). Onemocnění většinou začíná na jedné straně, ledvina je zmenšená a svraštělá, a postihuje většinou ženy.
 3. Třetí nejčastější chorobou vedoucí k selhání ledvin jsou tzv. polycystické ledviny. Toto onemocnění je dědičné, přenáší se z rodičů na děti, a protože se vyvíjí velmi pomalu, je považováno za velmi zákeřné. K selhání ledvin vede až kolem padesátého roku života.

Jak můžeme předejít onemocnění ledvin?

Především je nutné pravidelně pít během dne dostatečné množství kvalitních tekutin. Prochlazení a prostydnutí, nadměrná a pravidelná konzumace analgetik obsahujících látku fenacetin, práce se rtutí, olovem a jejich sloučeninami, nedostatečné vyléčení angín – to jsou jedny z hlavních příčin (vedle poruch látkové přeměny) způsobujících choroby ledvin. Infekce se může šířit do ledvin i z močové trubice, přes močový měchýř a močovody, tedy vývodními močovými cestami. Z následujícího testu si sami můžete zjistit, zda jsou vaše ledviny zdravé nebo zda vyžadují vyšetření a pomoc lékaře.

Test: Máte ledviny v pořádku?

 • Trpíte často únavou, slabostí a menší pracovní výkonností?
 • Máte tlakové nebo záchvatovité bolesti z beder do podbřišku?
 • Trápí vás pálení při močení, případně bolesti v krajině ledvin spojené s teplotami, eventuálně i s třesavkou?
 • Míváte časté bolesti hlavy a trpíte zároveň nechutenstvím?
 • Otékají vám kotníky nebo i oční víčka?
 • Prodělal(a) jste dříve spálu, těžkou angínu, absces, časté středoušní záněty a streptokokové infekce?
 • Je vaše kůže bledá až šedožlutá?
 • Trpíte vysokým krevním tlakem a dušností?
 • Pracoval(a) jste dlouhodobě s olovem a rtutí?

Jestliže jste odpověděli třikrát či vícekrát kladně, ne třeba svěřit své potíže lékařům.

1 komentář

 1. Lubomír na

  mám bolení obou ledvin,moč je zakalená,piji urologický čaj.M cukrovku.Jsem na inzulínu

Zanechte odpověď