Asi nejfrekventovanějším důvodem přivolávání lékařské pomoci a následných výjezdů záchranky jsou pacienty udávané bolesti na hrudi. Protože se velmi často jedná o stav život ohrožující – infarkt myokardu, rychlá zdravotní služba vyjíždí hned. Jaké jsou další možné příčiny bolesti na hrudi?
Bolest na hrudi: Možné příčiny
Srdeční infarkt
Bolest na hrudi – palčivá, svíravá, často i vyzařující do levé ruky či do krajiny břišní, provázená úzkostí, potem, těžkým dechem, mdlobou – to jsou typické příznaky infarktu myokardu (srdečního infarktu). Pokud není infarkt náhlý, dramatický, začíná vždy neurčitými tlakovými či palčivými bolestmi na hrudi, které přicházejí po větší tělesné námaze, při příchodu do chladu či zakouřené místnosti a po větší psychické zátěži či rozčilení. Charakteristické je, že bolest na hrudi přestane při zastavení, vydýchání, uklidnění. Pokud bolest neodezní v klidu do 15 až 20 minut, je nutno konzultovat neodkladně s lékařem (zavolat rychlou lékařskou pomoc). I v případě odeznění bolesti na hrudi je vhodné navštívit v nejkratší době odborného lékaře a nechat si zkontrolovat elektrokardiogram.
Zužování věnčité tepny
Zužování věnčité tepny může zpočátku probíhat bez jakýchkoliv varovných příznaků. Již v této fázi jde však o nezanedbatelné riziko, neboť sklerotický plát může prasknout a utvořená krevní sraženina – trombus – nad plátem ucpe celý průsvit tepny. Zúžení tepny o 75 až 80 procent normálního průsvitu vede k objevení bolestí na hrudi po námaze, v chladu či při psychickém vypětí, jež se označují jako stenokardie.
Bolest na hrudi pocházející z onemocnění páteře
Bolesti na hrudi doprovázené motolicí (závratěmi, motáním hlavy) s pocitem ztráty rovnováhy jsou také časté příznaky onemocnění krční a hrudní páteře. Bolesti na hrudi jsou často zaměňovány za bolesti od srdce. Takový nemocný může být odvezen i na koronární jednotku s podezřením na infarkt. Nejčastěji bývá zablokované žebro, které způsobuje bolest a navíc pocit nemožnosti dýchání. Přidruží-li se ještě blok krční páteře, pacient pociťuje závrať a pocit na zvracení. Důležité je, aby postižený vždy navštívil lékaře, který ho důkladně vyšetří.
Angina pectoris
Jednou z forem ischemické choroby srdeční je angina pectoris, projevující se bolestí na hrudi. Pro rozhodnutí o postupu léčby je důležité u pacienta provést rentgenové vyšetření věnčitých tepen, které prokáže, zda jde o zúžení, ucpání tepny, nebo zda mají bolesti jinou příčinu. Podle charakteru postižení nemocného kardiologové dále postupují.
Chřipkové onemocnění
Bolest na hrudi může způsobit i začínající chřipkové onemocnění. Bolest na hrudi bývá spojena s dušností a slabostí a může se projevit i u mladých a jinak zdravých jedinců.
Zánět osrdečníku
K zánět osrdečníku, odborně perikarditidě, může dojít při jiném závažném onemocnění, například při revmatické horečce, některých nádorových onemocněních, při nemoci lupus erythematosus nebo při nějaké jiné infekci v těle. Zánět osrdečníku se projevuje dlouhodobou bolestí na hrudi. Zánět objeví lékařské vyšetření, na které pacienta stálá bolest na hrudi přivede, a nebo je toto vyšetření prováděno při léčbě jeho jiné nemoci.
Plyny ve střevech
Infarktu podobné příznaky včetně silné bolesti na hrudi mívají lidé při metoerismu ve střevech. Nadměrné plynatosti se zbaví rychlou chůzí, několika dřepy, čajem z fenyklu, kmínu nebo anýzu. PO uvolnění plynů bolest na hrudi mizí.
Další příčiny bolesti na hrudi
- Zánět srdečního svalu (zánět srdce)
- Zánět pohrudnice
- Pásový opar (bolest na hrudi se objeví před výsevem typických kožních projevů)
- Refluxní choroba žaludku (pálení žáhy)
- Plicní embolie (po vytvoření krevní sraženiny – trombu, který se dostane do plic)
- Zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích
- Zánět průdušek
- Zápal plic
- Úzkostné stavy (neurozy)
- Voda na plicích (výpotek na plicích)