Bolest na prsou

Bolest na prsou může mít příčinu v mnoha onemocněních. Může se jednat o postižení dýchacího ústrojí, trávicího traktu, oběhové soustavy, ale právě se bolestí na prsou mohou projevovat nemoci neurotické, postižení páteře a jiné další choroby. Jestliže bolest na prsou neustává, je třeba vyhledat lékaře, který určí příčiny nebo zajistí další odborné vyštření

Bolest na prsou: Možné příčiny

Chřipkové onemocnění

 • Bolest na prsou může způsobit i začínající chřipkové onemocnění. Bolest na hrudi bývá spojena s dušností a slabostí a může se projevit i u mladých a jinak zdravých jedinců.

Zánět průdušek

 • Záněty průdušek se dělí na dvě velké skupiny. Základní jednotkou první skupiny je náhlý zánět průdušek – akutní bronchitida, která může být prostá nebo s komplikacemi. Další v řadě je zánět průdušek, který se opakuje (recidivuje) – recidivující bronchitida, poslední je vleklý zánět průdušek – chronická bronchitida. Chronický zánět průdušek je onemocněním, které se projevuje asi u jedné pětiny dospělého obyvatelstva. U 20 procent z nich jde o chorobu závažnou. Výskyt je u mužů několikanásobně vyšší než u žen, přičemž postiženi jsou převážně kuřáci. Přemíra chemických léků a jejich časté kombinování mohou někdy toto vleklé onemocnění zhoršovat.

Zápal plic

 • Zápal plic býval obávaným těžkým onemocněním, které v minulosti, dokud nebyla antibiotika, velmi často končilo smrtí. Zápal plic se často přidružoval k jiným douhodobým nemocem. Tělo oslabené původní chorobou nedokázalo zvládnout nápor další nemoci. I v současné době může být zápal plic smrtelný (například přidruží-li se u velmi starých lidí ke zlomenině krčku stehenní kosti). V drtivé většině případů je však zápal plic dobře léčitelný.

Výpotek na plicích

 • Výpotek na plicích, lidově „voda na plicích“ se v odborné terminologii nazývá fluidotorax, pleurální výpotek. Jedná se o označení téhož stavu, který provází některá onemocnění. Výpotek na plicích není choroba, ale je to příznak různých nemocí.

Angina pectoris

 • Jednou z forem ischemické choroby srdeční je angina pectoris, projevující se bolestí na prsou. Pro rozhodnutí o postupu léčby je důležité u pacienta provést rentgenové vyšetření věnčitých tepen, které prokáže, zda jde o zúžení, ucpání tepny, nebo zda mají bolesti jinou příčinu. Podle charakteru postiženínemocného kardiologové dále postupují.

Nemocná páteř

 • Bolesti na prsou doprovázené motolicí (závratěmi, motáním hlavy) s pocitem ztráty rovnováhy jsou také časté příznaky onemocnění krční a hrudní páteře. Bolesti na prsou jsou často zaměňovány za bolesti od srdce. Takový nemocný může být odvezen i na koronární jednotku s podezřením na infarkt. Nejčastěji bývá zablokované žebro, které způsobuje bolest a navíc pocit nemožnosti dýchání. Přidruží-li se ještě blok krční páteře, pacient pociťuje závrať a pocit na zvracení. Důležité je, aby postižený vždy navštívil lékaře, který ho důkladně vyšetří.

Srdeční infarkt

 • Bolest na prsou – palčivá, svíravá, často i vyzařující do levé ruky či do krajiny břišní, provázená úzkostí, potem, těžkým dechem, mdlobou – to jsou typické příznaky infarktu myokardu (srdečního infarktu). Pokud není infarkt náhlý, dramatický, začíná vždy neurčitými tlakovými či palčivými bolestmi na prsou, které přicházejí po větší tělesné námaze, při příchodu do chladu či zakouřené místnosti a po větší psychické zátěži či rozčilení. Charakteristické je, že bolest na prsou přestane při zastavení, vydýchání, uklidnění. Pokud bolest neodezní v klidu do 15 až 20 minut, je nutno konzultovat neodkladně s lékařem (zavolat rychlou lékařskou pomoc). I v případě odeznění bolesti na prsou je vhodné navštívit v nejkratší době odborného lékaře a nechat si zkontrolovat elektrokardiogram.

Zužování věnčité tepny

 • Zužování věnčité tepny může zpočátku probíhat bez jakýchkoliv varovných příznaků. Již v této fázi jde však o nezanedbatelné riziko, neboť sklerotický plát může prasknout a utvořená krevní sraženina – trombus – nad plátem ucpe celý průsvit tepny. Zúžení tepny o 75 až 80 procent normálního průsvitu vede k objevení bolestí na hrudi po námaze, v chladu či při psychickém vypětí, jež se označují jako stenokardie.

Zánět osrdečníku

 • K zánětu osrdečníku, odborně perikarditidě, může dojít při jiném závažném onemocnění, například při revmatické horečce, některých nádorových onemocněních, při nemoci lupus erythematosus nebo při nějaké jiné infekci v těle. Zánět osrdečníku se projevuje dlouhodobou bolestí na prsou. Zánět objeví lékařské vyšetření, na které pacienta stálá bolest na hrudi přivede, a nebo je toto vyšetření prováděno při léčbě jeho jiné nemoci.

Plyny ve střevech

 • Infarktu podobné příznaky včetně silné bolesti na hrudi mívají lidé při metoerismu ve střevech. Nadměrné plynatosti se zbavíme rychlou chůzí, několika dřepy, čajem z fenyklu, kmínu nebo anýzu. Po uvolnění plynů bolest na hrudi mizí.

Další příčiny bolesti na prsou

 • Zánět srdečního svalu (zánět srdce)
 • Zánět pohrudnice
 • Pásový opar (bolest na prsou se objeví před výsevem typických kožních projevů)
 • Refluxní choroba žaludku (pálení žáhy)
 • Plicní embolie (po vytvoření krevní sraženiny – trombu, který se dostane do plic)
 • Úzkostné stavy (neurozy)

Zanechte odpověď