Těhotenství je velmi krásné, ale také velmi stresové období, alespoň co se fyzické zátěže týče. Uvážíme-li průměrnou hmotnost ženy a její váhový přírůstek během několika měsíců, není divu, že se ke konci těhotenství objevují spíše problémy a žena už se na porod těší. Jedním z problémů je bolest nohou – co ji způsobuje a jak jí lze předejít?
Křečové žíly
Křečové žíly v těhotenství trápí zhruba pětinu žen, nevyskytují se však jen na nohou, ale také na vnějších genitáliích. V některých případech mohou způsobovat takovou bolest, že donutí nastávající maminku k okamžité změně polohy.
Pokud máte křečové žíly na nohou, snažte se nohy několikrát denně umísťovat do vyvýšené polohy. Dostatečně pijte, nechte si nohy namasírovat, procvičujte chodidla a lýtka cvikem pata – špička.
Některým těhotným ženám mohou pomoci i speciální elastické punčochy nebo gely sloužící ke zmírnění křečových žil. Po porodu je pak důležité co nejdříve vstát a dopřávat si pravidelný pohyb.
Otoky
Další příčinou nepříjemné bolesti nohou mohou být otoky, které jsou obvyklé zejména v týdnech před porodem. Jejich příčinou je nahromadění velkého množství vody v organismu.
Otoky můžete zmírnit pravidelným pohybem (procházky jsou nejlepším způsobem pohybu), těhotenským cvičením a dostatečným pitným režimem. Naopak spojencem otoků je dlouhé sezení nebo stání či nevhodná obuv. Zapojte partnera a nechte si namasírovat nohy včetně chodidel – chodidla a kotníky otékají nejvíc.
Bolest v kyčlích
Některé ženy se potýkají také s bolestí v kyčlích. Její příčinou jsou uvolněné vazy v oblasti pánve – vazy se vlivem hormonů uvolňují proto, aby umožnily tělu zvládnout fyzicky náročný porod.
Dalším faktorem je samozřejmě hlavička dítěte, která sestupuje níže a tlačí na pánevní dno. Tyto bolesti samy po porodu odezní, těhotným lze doporučit jen odpočinek a střídání poloh.