Jestliže bolí nohy, přenáší se pocit únavy do celého těla. Bolest nohou může mít nejrůznější příčiny: od prosté fyzické únavy, přes následky úrazů až po projevy onemocnění kosterního systému nebo nemocí interního původu.
Bolest nohou: Kde hledat příčinu?
- Nejpřirozenější, nejméně škodlivou a brzo pomíjející bolestí nohou je únava z jednostranného namáhání. Takovou bolest nohou lidé nejčastěji pociťují po velkém sportovním výkonu: pěší túře, bruslení, lyžování, jízdě na kole – pakliže bud nejsou trénovaní nebo byla sportovní zátěž větší než obvykle. Bolest nohou obvykle do dvou tří dnů zmizí.
- Další příčinou bolesti nohou mohou být úrazy a poúrazové stavy. Bolest mohou způsobovat poškozené svaly, šlachy nebo kosti (případně kombinace).
- Dalším typem bolesti nohou jsou chronická nemocnění kloubů (artrózy).
- Bolest nohou způsobuje i onemocnění cévního systému: křečové žíly, bércové vředy…
- Bolesti nohou jsou rovněž nežádoucím doprovodným jevem při onemocnění cukrovkou.
- Bolest nohou, respektive zejména palců na nohou, způsobuje dna (podagra)
Jedině ošetřující lékař, který dokonale zná celkový zdravotní stav pacienta, může zjistit příčinu bolesti nohou a správnou léčbou ji odstranit. Některých rad a doporučení se však lidé mohou preventivně držet sami.
Různé bolesti nohou: Babské rady
- Svěděni pokožky nohou odpomůže koupel, do níž přidáme tři litry čaje z přesličky rolní. Účinné je také omytí nohou vodou s octem a následné ošetření měsíčkovou mastí nebo zředěnou tinkturou.
- Svalovou křeč v nohách zmírní nebo odstraní lehká masáž postižené oblasti a polévková lžíce oleje z pšeničných klíčků, kterou postižený nechá volně rozplynout na jazyku.
- Bolesti v kyčlích tiší rozmarýnový olej, který je vhodný pro všechny typy kloubních bolestí.
- Do jídelníčku je dobré přidat kyselé zelí. Pomáhá odplavovat z kloubů nohou usazené minerály.
- Dnavý záchvat mírní obklady z horkých brambor (čím teplejší, tím účinnější). Vhodnou součástí prevence je vegetariánská strava a denní šlapání studené vody.
- Překrvení dolních končetin zlepší denní masáž s použitím kostivalového mazání (masírujeme lehce směrem k srdci). Mizí namodralá barva končetin, později otoky nohou.
- Bolesti nohou způsobené omrzlinami léčíme lázní v čaji z přesličky nebo z dubové kůry. Pomůže i střídavá koupel v teplé a studené vodě: pět minut v horké vodě, 5 vteřin ve studené.
Nohy se nám odvděčí za péči
Nejhorší je pro nohu dlouhodobá statická zátěž. Pokud máme takové zaměstnání, že nemůžeme zajistit rovnoměrné dynamické a statické zatížení nohy, musíme se o to více věnovat péči o ni. I při statické zátěži můžeme přešlapovat, chvíli zatížit pravou, chvíli levou nohu, nebo pohybovat nohou v kotníku, aby se prokrvila.
Nutná je obuv, která při zatížení dokáže noze pomoci a v každém případě by měla mít ochrannou statickou nebo statickodynamickou vložku. Samozřejmě je nutné po odeznění zátěže a návratu domů nohy ošetřit, věnovat péči nehtům, prstům, otlakům, odřeninám...
Na plosce nohy často dochází ke keratizaci kůže. Hrozí praskliny a z nich možné záněty. Důležité je také sledovat meziprstní prostory jako prevenci proti plísním a ekzémům. Unavené nohy je také nutné prokrvit – masážemi, sprchou, akupunkturní podložkou či chůzí naboso.