Bolest oka

Oči jsou pro kvalitu života tak důležitým orgánem, že by se jejich bolest nikdy neměla bagatelizovat. Ať bolí oči obě a nebo se jedná jen o bolest oka jednoho. Jestliže bolest oka trvá několik dní a nebo se k tomu přidruží i jiné problémy, měla by být návštěva lékaře neodkladná. Bolest nemusí znamenat jen ochoření orgánu, ale může být příznakem nějaké jiné choroby.

Bolest oka: Možné příčiny

 • Glaukomový záchvat.
  Glaukomový záchvat  znamená prudkou oční příhodu, která se ozve bez předchozích varovných signálů. Je způsobena rapidním zvýšením nitroočního tlaku. Postižený nejdřív pocítí silnou bolest oka, která přeroste v bolest celé poloviny hlavy, v níž je zachvácené oko. Glaukomový záchvat je nebezpečný a když není léčen, může způsobit i trvalou ztrátunzraku. Bolesti při glaukomovém záchvatu jsou ale tak kruté a vidění tak špatné, že každý rozumný člověk okamžitě navštíví lékaře.
  Víc o glaukomovém záchvatu v samostatném článku ZDE.
 • Episkleritida
  Jde o je zánět oka lokalizovaný v episkléře, první zevní vrstvě bělimy. Projevuje se zčervenáním (oko je jasně červené) a zduřením. Místo je bolestivé na dotyk a při pohybu oka cítí pacienta nepříjemný tlak. Je světloplachý a oko svědí.
  Víc o episkleritiděčlánku ZDE.
 • Oční vada
  Jedno nebo obě bolí, když se začne projevovat nějaké oční vada a oko je přesto dál namáháno bez korekce optickými skly. Může se jedna o astigmatismus, dalekozrakost, krátkozrakost.
  Víc o očních vadách v samostatném článku ZDE.
 • Zánět rohovky.
  Zánět rohovky je velmi nepříjemné a závažné onemocnění. Při zanedbání léčby může tato choroba způsobit dokonce i slepotu. Návštěva lékaře se i při podezření tedy nesmí oddalovat. Nejčastěji vzniká zánět rohovky v důsledku virové nebo bakteriální infekci. Způsobovat ho mohou i některé plísně. Častým spouštěčem nemoci jsou herpesové viry.
  Víc o zánětu rohovky v samostatném článku ZDE.
 • Ječné zrno
  Ječné zrno se objevuje buď na okraji očního víčka, nebo v jeho hloubce, což je ještě nepříjemnější. I když se oba typy léčí stejně, po druhém častěji zůstává nebolestivá zatvrdlinka, kterou je třeba odstranitc hirurgicky. Zákrok se sice provádí ambulantně a netrvá déle než deset minut, ale je velmi nepříjemný. Ječnému zrnu často předchází zánět víček.
  Víc o ječném zrnu v samostatných článcích ZDE.
 • Zánět očního nervu
  Jedná se o  zánětlivé onemocnění nervu, který zprostředkovává informaci o viděném do mozku. Obraz se vytváří na sítnici a oční (zrakový) nerv jej přenáší do příslušných zrakových center, kde mozek přenesenou informaci vyhodnotí. Oční nerv je pokryt mozkovými plenami. Jako i jiné orgány může oční nerv postihnout zánětlivé onemocnění. Zánět očního nervu nejčastěji postihuje lidi na počátku dospělosti a ve středním věku (18 až 45 let).
  Víc o zánětu očního nervu, příznacích a příčinách onemocnění naleznete v podrobnějším článku ZDE.
 • Zánět spojivek. Nepříjemně začervenalé oči, pocit cizího tělesa v oku, nadměrné slzení a bolesti a pálení. Tak se projevuje zánět spojivek, který dříve či později postihne každého člověka. I když je ho v začátcích možné vyléčit pomocí speciálních kapek doma a bez vyhledání lékaře, může se zkomplikovat. A infekce se může přenést i dál do těla.
  Víc informací o zánětu spojivek v samostatném článku ZDE.
 • Prasklá žilka v oku. Bolest oka může zapřičinit rovněž prasklá žilka v oku.  Způsobí rozlití krve a červené zabarvení bělma oka. Někdy se může jednat o důsledek vnějšího poranění, jindy mohou být příčiny prasklé žilky v oku vnitřního charakteru. Jedině lékař dokáže posoudit rozsah poškození a způsob léčby.
  Víc o příčinách praskání žilek v oku v článku ZDE.
 • Opar v oku. Opar se může dostat i do oka. V takovém případě je situace vážná a je nutné urychleně vyhledat lékaře. Opar v oku může vyvolat zánět rohovky, ale také může vést až k slepotě.

Domácí pomoc při bolestech oka

Odvar ze světlíku lékařského

Výplachy borovou vodou

Zanechte odpověď