Bolest pod levou lopatkou

Zejména při sedavém zaměstnání si někdy bolest zad ani neuvědomujeme a přičítáme ji k celkové únavě z pracovního dne. Když je ale bolest přesně lokalizovaná, znejistíme a začneme hledat příčinu. Bolest pod levou lopatkou je varovná i pro ty, kdo o svůj zdravotní stav příliš nedbají. Bolest pod levou lopatkou nemusí znamenat vůbec nic. Ale také se může jednat o průvodní příznak velmi nebezpečného zdravotního stavu. Jaká může být příčina bolesti pod levou lopatkou?

Bolest pod levou lopatkou

Infartk myokardu

Nejzávažnější příčinou bolesti pod levou lopatkou může být blížící se, a nebo právě prodělaný akutní infarkt myokardu (srdeční infarkt).

Akutní = náhlý , infarkt = odumírání živočišné tkáně v důsledku blokády přítoku krve, myokard = svalovina srdeční. Akutní infarkt myokardu (AIM) je jednou z prudce probíhajících forem ischemické choroby srdeční (ICHS) a t a je jedním z projevů aterosklerózy (kornatění tepen). Podle odborníků prvnímu infarktu v 70 procentech nepředcházejí žádné příznaky a kolem 25 procent případů se projevuje úplně „němě“ na základě EKG vyšetření lze později konstatovat, že člověk kdysi překonal infarkt.

  • Příznaky hrozícího srdečního infarktu: krátkodobé, několik minut trvající, ale opakující se bolesti v oblasti hrudníku.
  • Charakter bolestí: tlak, svírání či pálení.
  • Místo maxima bolestí: obvykle přední strana hrudníku, ale může to být i v zádech, mezi lopatkami, v levém rameni či v levé ruce, v krku nebo dokonce i v nadbřišku.

Prodělaná onemocnění

Bolest pod levou lopatkou může být jen dozvukem prodělaného virového onemocnění nebo chřipky. Jestliže ale bolest přetrvává i po doléčení, a nebo se k ní druží jiné potíže – například ztížené dýchání – měl by postižený znovu navštívit lékaře a své potíže mu popsat.

Původ bolesti: vady páteře

Bolest pod levou lopatkou má velmi část příčinu ve špatném držení těla při sezení. To se týká nejen dospělých, ale také dětí, jejichž svalstvo je ještě nevypracované, a proto kostru, zejména páteř a lopatky, správně neovládají. Děti v pubertě zase překotně rostou a svaly opět nemohou zvládnout rychle se zvětšující výšku a váhu kostry. Velkou měrou k tomu přispívá životní styl zejména městských dětí, které většinu dne sedí: ve škole, doma nad učením, u čtení, u televizoru nebo u počítače.

  • Vsedě se školák hrbí,
  • ve stoje si hoví,
  • v pubertě k tomu přidá klátivou chůzi s ještě více ohnutými zády a jedním ramenem níž.

Důsledkem je velmi často skolióza, projevující se i silnou bolestí na pravé nebo levé straně zad.

Ani dospělí se ke svému opěrnému systému nechovají s patřičnou péčí. Jednostranné přetěžování bez následného uvolňovacího cvičení často vede k různým blokádám. Když má člověk zablokované některé ze tří horních žeber (1-3) nebo klíční kost, často se mu bolestivě stáhnou svaly kolem krční páteře a později se mu tento úsek páteře zablokuje. Snadno může dojít k špatnému prokrvení mozku a tedy i bolestem hlavy, závratím nebo migrénám. Velmi často ho bolí svaly mezi lopatkami.

Jiné příčiny bolesti pod levou lopatkou

  • Když bolest přetrvává, je třeba navštívit lékaře. Může se stát, že namísto očekávané rehabilitace pošle lékař pacienta na vyšetření vnitřních orgánů: například na rentgen srdce a plic, vyšetření zažívacího ústrojí. Příčina bolesti pod levou lopatkou může být druhotnou reakcí onemocnění jiného orgánu (slinivky břišní, žaludku, tračníku, plic nebo srdce, orgánů malé pánve).
  • K nejméně závažným příčinám bolesti pod levou lopatkou patří svalová únava po nějaké neobvyklé tělesné aktivitě (například po sportovní činnost, posilování). Příčinu této bolesti si obvykle dokážeme vybavit. Do několika dní přejde.

Zanechte odpověď