Bolest pod levým žebrem: Možné příčiny

Zatímco bolest v pravé části břišní dutiny je poměrně běžná a její příčiny jspu někdy i laicky odhadnutelné (obvykle to bývá podrážděný žlučník, slepé střevo nebo sportovně netrénovaný organismus při běhu), bolest pod levým žebrem se tak často neobjevuje. O to víc znepokojí. Bolest pod levým žebrem může mít mnohé příčiny, které s jistotou odhalí až lékař.

Nemoci slinivky břišní

Jednou z možných příčin bolestí pod levým žebrem může být onemocnění slinivky břišní, respektive zánětlivého onemocnění tohoto orgánu.

Slinivka břišní (pankreas) plní v lidském organismu dvě důležité funkce: produkuje inzulín a tak reguluje hladinu cukru a energetické zásobování v těle. Kromě toho vyrábí množství enzymů, které jsou nezbytné pro dobré trávení. Je to přibližně 20 centimetrů dlouhá a 5 centimetrů vysoká žláza, která se nachází za žaludkem mezi žeberními oblouky. Porucha činnosti slinivky na sebe upozorní nepřímo tím, že se dostaví potíže spojené s látkovou výměnou cukru a trávením. Bolesti tohoto důležitého orgánu se objevují až v souvislosti se zánětem, a to zejména bolestí pod levým žebrem. Pankreas produkuje trávicí enzymy, bez nichž si nelze představit proces trávení, neboť pouze enzymy dovedou štěpit potraviny tak, aby je mohl organismus přijmout.

Tlusté střevo

Další příčinou bolesti pod levým žebrem může být tlak způsobený pohybem obsahu tlustého střeva, jehož ohyb se nachází pod levými žebry. Odborníci v takovém případě doporučují nenadýmavou stravu bohatou na vlákninu, která podporuje střevní peristaltiku.

Dvanáctníkový vřed

Bolestí pod levými žebry se rovněž může projevovat vřed na dvanáctníku. Vředová choroba dvanáctníku (krátký úsek tenkého střeva bezprostředně navazující na žaludek) je běžné onemocnění v našem zeměpisném pásmu. Vyskytuje se u pěti procent naší populace. Vředový defekt vzniká všude tam, kde dojde k nerovnováze mezi agresivními a ochrannými vlivy, které působí na sliznici. Za hlavní agresivní faktor je považována kyselina solná, která je vylučovaná v žaludku, za hlavní obranný faktor hlen ulpívající na sliznici. Vlastní příčina tohoto onemocnění je však stále nejasná. Podílí se vlivy dědičné, ale i vnější prostředí, zejména zrychlený styl života ovlivňující nepříznivě CNS (centrální nervovou soustavu).

Zvětšená slezina

  • Jestliže dojde k nakažení člověka leptospirózou, projevuje se nemoc mimo jiné i bolestí pod levým žebrem, což způsobuje zvětšení sleziny. Bakterie leptospirózy, které vylučují v moči potkani, proniká do krevního oběhu člověka poraněnou kůží nebo přes sliznici, přičemž inkubační doba se pohybuje mezi dvěma až dvaceti dny. Nemoc má od počátku prudký průběh provázený vysokými teplotami až 41 stupňů, a někdy i kolapsy.
  • Zvětšená a bolestivá slezina je průvodním příznakem břišního tyfu.
  • Chronická myeloidní leukemie, tvořící čtvrtinu všech leukemií. Je typická pro střední věk. Většina pacientů je zachycena náhodně při vyšetření krevního obrazu, některé přivádí k lékaři tlak v břiše ze zvětšené sleziny nebo únava či teploty.

3 komentáře

  1. po operaci štítné žlázy bolesti pod levým žebrem několik roků,poslední rok černený svědivý flek cca 10cm,v místech,kde byla bolest.Nadýmání po každém jídle.Operace těžký průběh,nešlo zaintubovat a museli mě oživovat.Je možné,že byl nějaký orgán přitom poškozen a proto to bolelo a ted se to hoji?Nikdy předtím jsem problémy neměla

  2. Dobrý den, mám bolesti pod levým žebrem vždy po sladkém jídle. Máme v rodině cukrovku, ale moje lékařka říká že to mám vše od nervů. Mám psychické problémy. Od smrti dědečka pomáhám rodičům s péčí o babičku. Je mi 25,5 let.

  3. Jméno (vyžadováno) na


    olga:

    po operaci štítné žlázy bolesti pod levým žebrem několik roků,poslední rok černený svědivý flek cca 10cm,v místech,kde byla bolest.Nadýmání po každém jídle.Operace těžký průběh,nešlo zaintubovat a museli mě oživovat.Je možné,že byl nějaký orgán přitom poškozen a proto to bolelo a ted se to hoji?Nikdy předtím jsem problémy neměla

Zanechte odpověď