Jen těžko můžeme říci, že nás bolí přímo slezina. Ale pokud pociťujeme bolesti a tlak nalevo v břiše, zhruba někde pod žebry, tak je dost možné, že za potíže může právě slezina. A to většinou nebývá banalita – ba naopak je třeba tento problém rychle řešit, protože může značit závažné onemocnění.
Slezina je nenápadný, ale velmi důležitý orgán. Stará se o rozpad starších červených krvinek, které už „dosloužily“. Podílí se navíc i na tvorbě bílých krvinek a pro člověka je tak velmi důležitá. V důsledku nemoci nebo poranění ale může dojít k poškození jejích funkcí a jejímu zvětšení. Pak začne bolet a způsobovat nejrůznější jiné potíže, které je třeba urychleně řešit.
Příčiny
Důvodů, proč dojde ke zvětšení sleziny, je mnoho – a obvykle se jedná o velmi vážné nemoci, které by ve finále mohly člověka i zabít. Proč tedy slezina bolí?
Infekce
Nejčastěji jde o nějaké infekční onemocnění, které mimo jiné postihne i tento orgán. Obvykle to bývá infekční mononukleóza, která způsobuje také zvětšení sleziny. Podobné potíže působí, když člověk onemocní malárií – a i když to není hlavní problém této nemoci, dokáže také nepěkně pozlobit. Může se ale jednat o jakoukoliv infekci, která postihne i slezinu – a může ve finále způsobit i otravu krve.
Leukémie
Další nemocí, která postihuje slezinu a narušuje tím i krvetvorbu, je zákeřná leukémie, tedy jeden z typů rakoviny. Při něm dochází k nekontrolovatelnému množení bílých krvinek – a na tom se spolupodílí právě slezina. A podobná je situace i když člověk onemocní lymfomem – to také může být postižena slezina.
Cirhóza jater
I když se zdá, že tato nemoc s problémy se slezinou nesouvisí, opak je pravdou. Při tomto onemocnění se začne hromadit krev v oběhovém systému a nemůže dokonale kolovat – jenže kvůli tomu se krev hromadí i ve slezině. A pokud by došlo k extrémnímu překrvení a velkému zvýšení tlaku ve slezině, mohlo by dojít až k jejímu poškození a vykrvácení do břišní dutiny.
Nádor
Na první pohled nejhorším důvodem, proč slezina bolí, je nádor – a ten může být klidně přímo na ní. Obvykle jsou tyto nádory nezhoubné, ale mohou se zde objevit i zhoubné. A kvůli tomu tento orgán nejen bolí, ale může být i poškozen.
Poranění
Objektivně nejnebezpečnějším důvodem je poranění sleziny. Může k němu dojít z mnoha různých důvodů a většinou jde o velmi vážné zranění, kdy člověk krvácí do břišní dutiny a lékaři musejí bojovat o jeho život. Pokud navíc člověk má slezinu dlouhodobě poškozenou a dochází k pomalému krvácení uvnitř ní, najednou se může kvůli stupňujícímu se tlaku protrhnout a nemocný nečekaně a prudce začne krvácet.
Léčba
Když bolí slezina nebo máme bolesti v dané oblasti, měli bychom je řešit. A pokud neustoupí, je nejvhodnější vyhledat lékaře. Jinak může dojít k ohrožení života.