Výraz bolest třísel asi dobře znají sportovní příznivci, protože se bolest třísel velmi často uvádí jako důvod, proč některý sportovec nenastoupil k zápasu nebo do závodu. Bolest třísel ale může potrápit i z jiných příčin, než je sportovní úraz. Jestliže bolest třísel nepolevuje nebo ji provázejí další potíže, je třeba navštívit lékaře.
Možné příčiny bolesti třísel
Sportovní úrazy
Poměrně častou příčinou bolesti třísel je jejich namožení při sportu. Velmi často ji znají fotbalisté a hokejisté, ale ji jiní sportovci. K prvnímu úrazu dojde například při situaci, kdy na mokrém nebo kluzkém podkladu uklouzne noha (sportovec se nečekaně octne v pozici gymnasticky zvané rozštěp nebo provaz). Po odléčení se bolest třísel častokrát vrací, především v chladnu.
Tříselná kýla
Bolest třísel je typická při vyboulení tříselné kýly. Tříselná kýla se projeví po velké námaze a postižený ji sám pozná, protože se mu ve tříslech objeví nahmatatelná a často i viditelná boule.
Ledvinová kolika
Ledvinové kameny někdy způsobují i bolest třísel. Kameny odcházející močí způsobují postiženým značné bolesti. Ledvinovou koliku charakterizuje prudká přerušovaná bolest v boku, která postupuje směrem k tříslu nebo bedrům – záleží na umístění kamene.
Zaškrcení cév varlete
Při chlapeckém onemocnění nazvaném torze varlete postižený cítí náhlou silnou bolest v tříslech (a zároveň bolest v příslušné polovně šourku). Příčinou je obtočení a zaškrcení cév varlete. Je bezpodmínečně nutno okamžitě návštívit urologa, protože v tomto případě může budoucí funkci varlete zachránit jen do několika hodin provedená operace. Později dochází k postupnému zániku funkce postiženého varlete a ohrožení i funkce druhého. Riziko následné neplodnosti je poté relativně vysoké.
Předporodní bolesti
Naopak pouze ženy mohou poznat bolest třísel spojenou s blížím se porodem nebo po porodu. Bolest třísel patří k průvodním předporodním bolestem (ale i tento příznak je individuální a někdy se nemusí dostavit). Bolest třísel je způsobena poklesem plodu a tíhou, která působí na spodní část břicha. Některé ženy pocítí bolest třísel až po porodu. I když na tuto bolest ženy obvykle upozorní už v porodnici, většinou není třeba žádných lékařských zákroků, bolest třísel sama odezní.
Zánět slepého střeva
V některých případech se bolestí v tříslech může projevovat i zánět výběžku slepého střeva. Tato bolest se může zpočátku projevovat jen při prudkém nebo zvýšeném tlaku (kašlání, kýcání, stolice). Při zánětu výběžku slepého střeva má nemocný i jiné potíže (horečka, zvracení a podobně), které ho přivedou k lékaři.
Ortopedické příčiny
Bolest třísel může způsobovat i vadné držení těla při sedavém zaměstnání nebo při chůzi. Centrum bolesti ale obvykle sídlí mimo třísla: v kyčelním kloubu, bederní páteři nebo ve stehenním svalu.
Hodgkinova choroba
Příčinou bolesti v tříslech může být Hodgkinova choroba, zhoubné nádorové bujení mízních uzlin, které postihuje často mladé lidi v produktivním věku. Onemocnění mnohdy vzniká ve věku kolem 25 let, druhý vrchol vzestupu je kolem 50 let. Onemocnění se projeví obvykle zvětšením mízních uzlin, nejčastěji na krku, dále v podpaží a v tříslech. Zvětšené uzliny jsou většinou nebolestivé, jako z tuhé gumy, což pacienta donutí vyhledat lékaře. Stává se, že nemocný pociťuje v postižených uzlinách po požití alkoholu tak zvanou alkoholovou bolest. Léčba je prováděna chemoterapií a ozařováním, v případě recidivy choroby se uplatňuje transplantace kostní dřeně nebo periferních kmenových buněk.