Stěžování si na bolest uší je častější u dětí, ale i dospělé dokáže tato nepříjemnost potrápit. Jedním z důvodů vzniku může být právě průvan. Aniž bychom si toho byli vědomi, může našim uším vadit proudění vzduchu v autě, kde jsou otevřená okýnka, nebo třeba zapnutí klimatizace. Někdy pomůže domácí léčba, ale spíše je na místě obrátit se na lékaře.
Jak se projevuje?
Za bolestí obvykle stojí zánět středního ucha. Můžeme pociťovat píchání, tlak v uchu, může se přidat i vysoká teplota. U malých dětí je patrná rozmrzelost, nechutenství a potíže se spánkem. Častěji se objevuje bolest jednoho ucha, ale není výjimečná ani bolest obou uší zároveň. Větší náchylnost dětí k těmto obtížím je dána nedovyvinutím Eustachovy trubice, která spojuje nos se středním uchem.
Jak probíhá vyšetření?
Obvykle sami nevíte, co přesně je v daném okamžiku původcem bolesti. Je ideální obrátit se na lékaře, aby vyloučil i další možnosti, případně doporučil nejvhodnější léčbu. Za vyšetření bude zodpovědný lékař na oddělení ORL – otorinolaryngologie. Do ucha se podívá speciálním přístrojem (otoskopem) a zjistí, co je příčinou bolesti. Pokud se jedná o hnisavý zánět, je na místě nasadit kapky do uší s obsaženými antibiotiky.
Někdy dojde k tomu, že se hnis nahromadí za bubínkem a napíná jej. To samozřejmě způsobuje nemalou bolest. Lékař pak raději bubínek propíchne, aby mohl hnis odtéct. Propíchnutí samo o sobě sice není příjemné, ale umožní to rychle dostat hnis z ucha, jinak by mohlo hrozit až protržení bubínku.
Lze si pomoci doma?
Můžete se doslechnout mnoho rad, jak naše babičky léčily zánět středního ucha. Mezi klasická doporučení patří vložení stroužku česneku zabaleného do plátna na okraj ucha, nakapání citronové šťávy do ucha nebo jeho potření kašičkou vytvořenou z cibule. Z bylinek zde najde využití řepík, heřmánek nebo máta. Můžete si jejich odvarem vykloktat nebo vytvořit obklad na ucho. Je však na vás, jak moc budete radám věřit. Občas je snazší variantou dojít si k lékaři a neriskovat, že se stav zhorší.