Bolest ucha: Poranění a nemoci vnější části ucha

Bolest ucha může zůsobit vnitřní onemocnění sluchového ústrojí nebo středouší. Mnohem častěji však bolest ucha způsobuje poranění nebo onemocnění jeho vnější části. Mezi taková onemocnění uší jsou počítána různá poranění, záněty a nádory. Všechny úrazy či nemoci ucha musí ošetřovat lékař.

Bolest ucha způsobená poraněním boltce

Ušní boltec vyčnívá nad úrovní hlavy a proto jsou jeho poranění častá. Dochází při sportování, při rvačce nebo dopravních nehodách. Podle příčiny vzniku dělíme zranění na

 1. řezná,
 2. sečná,
 3. tržná,
 4. zhmožděná
 5. či způsobená kousnutím, a to jak psem tak i člověkem.

Ránu v oblasti ucha je nezbytné vždy nechat ošetřit lékařem. Ten ji vyčistí, odstranit zbytky nečistot nebo cizích tělísek a případně i zašije. Je-li obnažena chrupavka boltce podáváme lékařem předepsaná antibiotika, abychom zabránili možné infekci. Chrupavka je totiž k ní velmi náchylná a také k hnisání.

Časté úrazy

 • Zvláštním typem poranění je takzvaný othematom výron krve mezi chrustavici a chrupavku. Toto zranění je časté u boxerů a zápasníků. Je třeba krevní výron opakovaně odsávat a stlačovat kůži k chrupavce kompresivním obvazem. Při neúspěchu konzervativní léčby je nezbytné podstoupit operaci.
 • Také poranění zevního zvukovodu jsou poměrně častá. Mohou být součástí rozsáhlejších zranění obličeje nebo jsou to drobné ranky, které si člověk udělá sám při čištění uší.

Bolest způsobená cizím tělesem

Mezi běžné zákroky na ušním oddělení patří vyjmutí cizího tělesa z ucha.

 1. Děti si často do zvukovodu zasouvají korálky, součásti dětských stavebnic, hrách a fazole.
 2. I dospělí lidé mají různé nápady, někteří z nich se třeba brání bolesti ucha tím, že si do ucha zasunou stroužek česneku.

Odstranění těchto předmětů by měl provádět pouze ušní lékař. Při amatérských pokusech o vyjmutí tělíska může dojít k tomu, že ho zasuneme ještě hlouběji. A tak nakonec náš „odborný“ zásah musí ukončit až lékař chirurgickou cestou. Stává se také, že hrách a fazole ještě ke všemu v uchu nabobtnají a pak se samozřejmě i obtížně odstraňují.

Sezonní úrazy

 • Letní měsíce skrývají mnohá další nebezpečí. Do ucha nám mohou vlétnout mouchy, můry, komáři či vosy. Hmyz se nejprve usmrtí olejem, pak zvukovod vypláchneme speciální stříkačkou. V literatuře se dokonce popisuje přítomnost blech v uchu. Je to možná běžnější, než „klasická bajka“ o škvorech zalézajících do zvukovodu.
 • V zimě hrozí omrznutí boltců. Omrzliny dělíme podle postižení na tři stupně: 1. boltec je překrvený a zarudlý 2. dochází k tvorbě puchýřů 3. kůže i přilehlé části chrupavky již odumírají. Postiženou část těla nikdy netřeme, ani se nesnažíme propíchnout vzniklé puchýře. Také přímé teplo na toto zranění nepatří, ideální je přiložit sterilní obvaz a dlouho neváhat s návštěvou lékaře.

Onemocnění a nádory

K častým onemocněním patří také zánět boltce, který se projevuje jako flegmóna. Kůže je na něm zarudlá, napjatá, bolestivá. Onemocnění je kromě toho provázeno i teplotou. Záněty zvukovodu jsou ohraničené (nežit) nebo neohraničené (difuzní). Jsou léčeny místně i celkově podáváním antibiotik a lékař zároveň provádí pravidelné čistění postiženého místa. Tyto záněty jsou velmi časté hlavně v létě, kdy se koupeme venku v znečištěné řece či rybníku. Bývají k nim náchylnější hlavně ti, kteří trpí i ekzémem v zevním zvukovodu.

Posledním typem onemocnění, která mohou tuto část ucha postihnout jsou nádory. Nejčastějším zhoubným nádorem je takzvaný basaliom. Projevuje se drobným, postupně se zvětšujícím uzlíkem, na jehož povrchu se tvoří olupující se stroupek. Nádorek občas krvácí. Léčba spočívá v jeho chirurgickém odstranění. Prognóza onemocnění je velice dobrá, protože basaliom bývá obvykle včas poznán a léčen.

Zanechte odpověď