Bolest v krku u dětí patří mezi nejčastější zdravotní obtíže, na které si malí pacienti stěžují. Ve většině případů je na vině obyčejný zánět, který lze zvládnout jen za pomoci přírodních prostředků z domácí lékárny.
Zánět v krku se nejčastěji objeví na zadní sliznici hrtanu, kde mají viry nejlepší příležitost k nerušenému množení. Více než 60% zánětu v krku způsobují právě virové infekce. Dětí se nejčastěji nakazí v kolektivu nebo při delším kontaktu s nemocnou dospělou osobou. K nákaze virem dochází kapénkovou cestou. Dítě ho tedy obvykle vdechne. Zřídka se může přenést i kontaktními cestami, například přes použité hračky nebo olíznuté příbory. Významnou roli mohou sehrát i rizikové faktory. Kromě kontaktu s infikovanou osobou je jimi především znečištěné ovzduší (miminkům stačí i několikaminutový pobyt u frekventované silnice) a vdechování cigaretového kouře (pobyt v zakouřené kavárně apod.).
Bolest v krku u dětí – příznaky a léčba
U odrostlejších dětí je diagnostikování zánětu v krku velmi jednoduché. Dítě si začne samo stěžovat na bolest při polykání nebo mluvení. Často se přidá i teplota, rýma a bolesti hlavy. U miminek a batolat je situace složitější. Dítě si může sahat na krk nebo hlavu. Odmítá jídlo a často i pití. Nepomáhá ani nabízení oblíbených potravin a nápojů. Rýma a ni kašel se dostavit nemusí, naopak teplota bývá téměř jistá.
U dětí do jednoho roku je nejlepší při podezření na jakékoliv onemocnění ihned navštívit lékaře. Je totiž velmi obtížné určit správnou dávku léčivých látek v domácích podmínkách. Doporučený je také klidový režim (omezení vycházek a pobíhání po bytě), dostatek tekutin (nejlépe vody nebo bylinkových čajů) a dostatečný přísun vitamínů. Vhodně je zejména podávání nedráždivého ovoce (citrusy se nedoporučují) a zeleninových či ovocných šťáv. Vitamín C je možno dodat i v tabletkách, pokud je dítě dokáže spolknout.
U větších dětí je vhodné při prvních příznacích bolesti v krku zařadit kloktání solí (½ čajové lžičky soli rozpuštěné v hrnku teplé vody) nebo šalvějovým čajem. Po kloktání je třeba 30 minut nic nejíst ani nepít. Vhodný je i zázvorový čaj doplněný citrónem a medem. Množství zázvoru (čerstvého i sušeného) je třeba vyzkoušet. Čaj by neměl dítě v krku příliš pálit. Obvyklý poměr je jedna lžička sušeného zázvoru nebo plátek čerstvého na konvičku čaje. Zázvor je možné nakombinova t i s pytlíkovým ovocným nebo bylinkovým čajem pro lepší chuť.
Spolehlivým domácím prostředkem je také tymiánový sirup, který jako přírodní protizánětlivý prostředek pomáhá škodlivé viry potlačovat. Jeden hrnek vody a jeden hrnek krystalového cukru je třeba svařit dohromady. Poté přisypat pytlík (10-15 gramů) sušeného tymiánu a nechat vše čtvrt hodiny odstát. Sirup se přecedí přes jemné plátenko a podává po lžičkách 3-5x denně podle zdravotního stavu. V nouzi je možné použít místo tymiánu i majoránku, ale výsledný lék nebývá zdaleka tak chutný.
Pokud bolest v krku u dětí neodezní do týdne nebo se po dvou dnech nezačne viditelně zlepšovat, návštěva lékaře je bohužel nutná. Zpočátku lehká virová infekce se může snadno zkomplikovat i bakteriální složkou, která se bohužel už neobejde bez užívání antibiotik.