Bolest břicha představuje velmi nespecifický pojem. Pro lepší diagnostiku je nutné bolest blíže specifikovat. Kde vás to bolí? – V horní nebo dolní části břicha? Vpravo anebo vlevo? Každá tato oblast může být spojena se zcela jiným zdravotním problémem. Bolest v levém podbřišku ponejvíce způsobuje levostranná ledvinová kolika, střevní neprůchodnost, divertikulitida, adnexitida, levostranná appendicitida a ulcerózní kolitida. U žen pak bolest v levém podbřišku může způsobit i problém s levým vaječníkem, endometriózou nebo močovými cestami.
Bolest v podbřišku v žádném případě nepodceňujte!
Příčiny bolesti v levém podbřišku
Nejčastější příčinou bolesti v podbřišku u žen je menstruace, která naštěstí ta obvykle není patologická. Bohužel kromě ní může ženu potrápit bolest v levém podbřišku i z celé řady jiných důvodů.
Renální kolika
Bolest, kterou způsobuje zneprůchodnění močových cest, popisují nemocní jako jednu z nejhorších. Koliku nejčastěji způsobuje kámen, který se zaklíní v oblasti pyeloureterálního přechodu. Renální koliku doprovází bolest proměnlivé intenzity, která obvykle vyzařuje z beder do podbřišku nebo genitálu. Bolest se vyskytuje vždy na postižené straně.
Vedle bolesti v pobřišku se objevují i další příznaky jako: pocení, nevolnost, zvracení, močení s příměsí krve.
Diagnózu potvrdí vyšetření lékařem, vyšetřením moče a sedimentu, odběry krve, ultrazvukem, CT ledvin. Po potvrzení diagnózy je důležité odstranit příčinu, která renální koliku vyvolala. Léčba může proběhnout s podporou léků, kdy se můžete pokusit o vypuzení kamene. V dalším kroku se o to může pokusit ureterorenoskopie.
Střevní neprůchodnost – ileus
Vůbec nejčastější příčinou bolesti v levém podbřišku je problém, který pochází ze střev. Tou nejzávažnější příčinou vůbec je neprůchodnost střev, jež může vzniknout hned z několika důvodů. Způsobit ji může kýla, srůsty po operaci, kýla v jizvě po operaci, nádor, zauzlení střev anebo tzv. biliární ileus (ileus, který se objevuje u žen s dlouhodobými žlučníkovými problémy).
Neprůchodnost střev přináší velké kolikovité bolesti, které postupně rostou. Vedle bolesti se objevuje i zvracení, dochází k zástavě plynů vymizení peristaltiky, puls stoupá, přičemž krevní tlak klesá a objevuje se i bledost obličeje. Diagnostika odhalí vzedmuté bolavé břicho a rtg. ve stoje ukáže ileózní obraz. Diagnózu potvrdí i kolonoskopie.
Ulcerózní kolitida
Jde o autoimunitní onemocnění, kdy dochází k zánětu trávicí trubice. Tento zánět je hemoragicko-hnisavý až vředový zánět sliznice, kdy je postižen konečník a tlusté střevo. Příčina vzniku bohužel doposud není známá. Odhalení choroby není příliš snadné, protože nemoc začíná plíživě a doprovází ji i další nespecifické příznaky, jako únava, hubnutí, zvracení, nevolnost, zvýšená teplota, artritidy a jiné. Diagnózu odhalí rtg, ultrazvuk, CT, scientigrafie, endoskopické vyšetření, vyšetření stolice a dále krevní vyšetření pANCA a cANCA. Léčba není možná, spočívá pouze ve stabilizaci stavu a prevenci komplikací. Podávají se léky, důležitá je i nutriční terapie a v krajní mezi chirurgické odstranění postižené části střeva.
Divertikulitida
Divertikulitida je latinský název problému, který postihuje vychlípku střevní stěny. V té nejhorší fázi může vzniknout perforace zaníceného divertiklu a zánět pobřišnice. Diagnostika: Chorobu odhalí kolonoskopie, napoví i vysoké CRP. Léčba spočívá ve zklidnění stavu, kdy se podává bezezbytková dieta a dále antibiotika. Pokud je to nutné, musí zasáhnout chirurgie.
Adnexitida, čili zánět vaječníků a vejcovodů
Další příčinou bolesti v levém podbřišku je zánět vaječníků a vejcovodů, jenž tvoří až 80% gynekologických zánětů. Obvykle jsou postiženy obě strany najednou, ale reálné jsou i jednostranné záněty. Tyto záněty ponejvíce postihují ženy mezi dvacátým a třicátým rokem. Hlavním projevem této choroby jsou náhle vzniklé velmi silné bolesti v podbřišku, nadmuté břicho, horečka, nevolnost, zvracení, bolest při pohlavním styku, nepravidelná menses, výtok, zvýšená sedimentace a CRP. Velkým rizikem je zde přechod do chronicity. Zánět vaječníků a vejcovodů se léčí antibiotiky, klidovým režimem a ledováním břicha. U nemocných je nutné kontrolovat krevní obraz a CRP. V případě, že zánět přešel do chronické fáze, je vhodné jednou za čas absolvovat lázeňskou léčbu, jejíž součástí jsou rašelinové zábaly, koupele a rašelinové poševní tampony.
Mimoděložní těhotenství
Bolest v levém podbřišku může způsobit i mimoděložní těhotenství. To se objeví ve dvou případech ze sta těhotenství. Proč k tomu dochází? Ženy jsou ohroženy mimoděložním těhotenstvím tehdy, pokud kouří, trápí je hormonální nerovnováha, endometrióza, srůsty v břišní dutině, torze vaječníku, absolvovali chirurgický zákrok na vejcovodech či prodělali salpingitidu. Riziko se zvyšuje u oplodnění in vitro, při nitroděložním tělísku, nezdařené sterilizaci a při progesteronové antikoncepci.
Bolest v pobřišku je zásadním symptomem a pokud se objeví u žen v plodném věku, vždy by měly zpozornit. Mimoděložní těhotenství se obvykle projeví mezi 6.-8. týdnem těhotenství. Bolesti jsou to velmi intenzivní, tlakové, pulzující a proměnlivé, které může doprovázat peritoneální dráždění. K dalším příznakům patří drobné krvácení a klasické příznaky těhotenství. Mimoděložní těhotenství je diagnostikováno po důkladném vyšetření (palpační vyšetření břicha, gynekologické vyšetření), laboratoři, vaginálním echu a laparoskopickém vyšetření. Pokud se mimoděložní těhotenství potvrdí, musí se urychleně řešit, a to chirurgicky.
Existuje sice i konzervativní cesta, kdy se aplikuje Methotexát, což je cytostatikum blokující syntézu DNA, ale pro jeho užití jsou velmi přísná pravidla, která dovolují aplikovat tuto látku pouze v ⅓ případů. Látka je určena pro časně odhalená mimoděložní těhotenství. Pokud jsou všechny podmínky splněny, úspěšnost metody je až 95%. Nutno říct, že tento způsob léčby má celou řadu vedlejších účinků, a proto se u nás veskrze neužívá.