Bolest v levém podžebří nepatří bolesti nijak vzácné. Člověk ji za život – třeba i jen krátkodobě – pocítí tolikrát, že ji může i podcenit. Bolest v levém podžebří skutečně může být způsobena jen banalitou. Ale právě tak může být příznakem propukajícího nebo už rozvinutého onemocnění, jehož umístění může být i v jiné části těla, než právě v podžebří. Jestliže bolest v levém podžebří přetrvává, a nebo i sílí, je třeba vyhledat lékaře.
Bolest v levém podžebří
Bolest v levém podžebří může postiženého trochu klamat. Někdy může být příčina naprosto vysvětlitelná a fyziologická, a přesto postiženého vyleká. Jindy zase může v levém podžebří dlouhodobě pobolívat, aniž by tomu postižený věnoval – a tak může dojít k zanedbání i vážné choroby. Každopádně je třeba mít na paměti stále připomínaná upozornění lékařů – žádnou bolest v břišní dutině nelze podceňovat. Jedině lékař může pacienta odborně vyšetřit a doporučit ještě i další metody, které napomohou ke správnému určení diagnózy a včasnému zahájení léčby.
Možné příčiny bolesti v levém podžebří
Vnější vlivy
- Namožené svaly. Bolest v levém podžebří se může objevit jako důsledek nějaké neobvyklé činnosti, při níž namáháme jiné svalové skupiny než běžně. Může to být například i při domácích pracích (malování zdá, mytí oken, velký úklid obecně), při sportu (netrénované hody a vrhy), ale třeba i po déletrvajícím smíchu. Tato bolest přirozeně odezní.
- Další vysvětlitelnou příčinou je úraz v oblasti žeber- naražení, potlučení, zlomení. Velmi často se stává při pádu z kola, při autonehodě – pásy.
Vnitřní příčiny
- Poranění sleziny. Vnitřní poraněné sleziny často nastává při autonehodách nebo jiných vážných úrazech: rvačky, kopy, napadení útočníkem, pády z výšky…). Bohatě prokrvená slezina způsobuje vnitřní krvácení, které není nijak zvnějšku patrno. Stav může být i smrtelný. V takové situaci ovšem postižený cítí výraznou bolest a bývá v péči zdravotníků. Když ne, je nutno volat rychlou pomoc.
- Onemocnění sleziny. Slezina je orgán uložený v levé části břišní dutiny, pod levými žebry. Dokud je slezina v počádku, ani o ní nevíme. Její existenci si uvědomíme, až když je se slezinou něco v nepořádku. Projevuje se pak tlakem a bolestí v levém podžebří
- Zvětšená slezina. I krátkodobě zvětšení slezina nemusí znamenat nic fatálního a asi každý se s tímto jevem ve svém těle setkal. Ono „píchání“, které cítí netrénovaní lidé po běhu, kdy se jim křekrví slezina. Tento „defekt“ rychle ustoupí s bolest ustane krátce po zasvení běhu. Jiné dovody zvětšné sleziny už mohou být horší.
- Cysta na slezině
- Zánět sleziny
- Infarkt sleziny. Nastává náhle vzniklým nedostatkem kyslíku, příčinou může být krevní sraženina.
Tlusté střevo
- Bolest v levém podžebří může z vnitřních orgánů způsobovat také onemocnění tlustého střeva. Nejzávažnější je nádor na tlustém střevě nebo místní divertikulitida.
Ledviny
- Bolest v levém podžebří může být způsobena i některých z onemocnění levé ledviny.
Zápal plic
- I zápal plic se může projevovat bolestí v levém podžebří. K této chorobě se ale pojí i jiné příznaky, hlavně vysoká horečka, takže postižený vyhledá pomoc i z jiných příčin.
Jiné možné příčiny
Když bolí břicho
- Zánět slepého střeva: trvalá bolest v pravém podbřišku
- Zánět žlučníku: trvalá bolest v pravém podžebří
- Zánět výchlipky tlustého střeva: bolest v levém podbřišku
- Gynekologické záněty: bolest v podbřišku
- Záněty močových cest: bolest v podbřišku provázená častým bolestivým močením a šířením tlakové bolesti
- do zad
- Zánět slinivky břišní: krutá bolest v levém nadbřišku, šíří se do zad vlevo nebo pásovitě nadbřiškem, u těžkých forem do celého břicha
- Zánět pobřišnice: výrazná rozptýlená bolest celého břicha
- Žaludeční vřed: nejčastěji bolest v levém nadbřišku
- Dvanáctníkový vřed: nejčastěji v pravém nadbřišku