Začne-li nás bolet pravý podbřišek, obvykle zpanikaříme. Není to totiž úplně běžné – a pokud nejste žena a nečekáte v brzké době příchod menstruace, je třeba nebrat to na lehkou váhu. Může jít o příznak zánětu slepého střeva, problémy s trávicím či močovým ústrojím nebo o závažné gynekologické potíže.
Bolest v podbřišku, konkrétně na jeho pravé straně, může mít velmi mnoho příčin. Jako laici jen těžko odhalíme, co za tím stojí. Pokud jsou proto bolesti silné, stupňují se nebo ani po několika hodinách neustupují, je nejlepším řešením vyhledat praktického lékaře, který pomocí pohmatu, případně dalších vyšetření rozpozná, o co jde. A může jít jak o úplnou banalitu jako třeba zaražené větry, tak třeba i o zánět slepého střeva nebo prasklý vřed. Podívejme se proto na různé důvody bolestí detailněji.
Zánět slepého střeva
Pakliže se nám zanítí slepé střevo, což je jakýsi červovitý přívěsek na tlustém střevě, projevuje se to různě. Obvykle jsou součástí příznaků únava, zvýšená teplota, nevolnosti a zvracení – a pak také bolest, která se postupně přesouvá z nadbřišku do podbřišku. Tento sestup je pak pro lékaře jasným znamením – nemluvě o vysoké citlivosti na pouhý dotek. Řešením je přitom hospitalizace a operace (jen málokdy pomůže klidový režim).
Zánět žlučníku
Dalším důvodem může být zánět žlučníku, a to jak chronický, tak akutní. I v tomto případě může bolest začínat výše, ale šíří se až do podbřišku, protože žlučník je uložený pod játry. Bolest může způsobovat jak samotný zánět, tak i žlučníkové kameny nebo ucpání či poškození žlučovodů. Příčinou toho všeho bývá dietní chyba a přílišné přejídání a pití velkého množství alkoholu a pomoci může buď dieta a klid, nebo lékařský zákrok – záleží na závažnosti zánětu.
Akutní gastroenteritida
V tomto případě dochází k zanícení trávicího ústrojí, a to nejčastěji žaludku. Důvodem je opět většinou dietní chyba, kdy sníme něco špatného nebo se přejíme tučným a těžkým jídlem. Kromě bolesti v podbřišku se gastroenteritida projevuje i zvracením, nevolnostmi, průjmem a teplotou.
Žaludeční vředy
Potíže mohou nastat, i pokud máme žaludeční vředy. Zvlášť pokud o nich nevíme a nebo jich nedbáme a neřídíme se radami lékařů, může dojít k prasknutí vředu. Poté začnou žaludeční šťávy vytékat ven ze žaludku do těla a člověka trápí silná bolest. Ta začíná výše, v oblasti žaludku, ale postupně se šíří do podbřišku.
Zánět mízních uzlin
I když se to nezdá, důvodem potíží může být i zánět mízních uzlin. Sice není úplně obvyklé, aby se zanítily v těchto místech, ale i v podbřišku mízní uzliny máme a k zánětu tak může dojít. Dospělým se to obvykle vyhýbá, ale o to častěji na tyto problémy trpí děti.
Zánět močových cest
Problémy může způsobovat i zanícený močový měchýř, případně zanícené močové cesty. Nejen, že nám to způsobuje těžkosti při močení, ale bolesti se šíří celým podbřiškem a zejména jeho pravou částí.
Léčba
Léčba spočívá v odstranění příčin. Proto je vždy vhodné vyhledat lékaře, který určí, co dotyčného člověka trápí a pak nasadí vhodné medikamenty, doporučí nějaký léčebný postup nebo sáhne po operativním řešení.