Pracujeme, píšeme, cestujeme, čteme, malujeme, šijeme a odpočíváme většinou vsedě. Pro naši krční páteř to není ideální poloha. Bolest za krkem je prvním varováním, kterým naše jednostranně zatěžovaná krční páteř „volá o pomoc“. Dříve než se bolest za krkem rozvine ve vážné onemocnění krční páteře, případně dokud se nepřidají další příznaky (bolest ramene, zvonění v uších, točení hlavy a jiné), je možno tělu ulevit cílením cvičením. Uleva, kterou cvičení přináší, je na rozdíl od bolest tišících léků trvalá.
Bolest za krkem: Pomůže cvičení
Ať už jsme vzpřímeni nebo skloněni, krční obratle musí nést váhu naší lebky, otáčí se a kývají se v různých směrech. Unavené bývá šíjové svalstvo, svaly kývačů krku, vlákna drobných meziobratlových svalů i velké svaly zádové. Objevuje se signál únavy – napětí a bolest za krkem.. Místo tablet na tišení bolesti je zdravější (a účinnější) zacvičit si trochu jinak než kroucením a ohýbáním krku. Takové cviky se nazývají „uvolňováním po předběžném napětí“. Cviků na krční páter“ existuje velké množství, ale jejich provádění nebývá vždy efektivní. Lidé trpící bolestí by měli cvičit pomalu, nároky zvyšovat jen postupně, a co je nejdůležitější – nepřekonávat blokádu svalu násilím.
Cviky na uvolnění blokací
K nejjednodušším cvikům patří následující série:
- Sedíme na židli, záda jsou pevně opřená, páteř rovná. Skláníme hlavu dopředu tak, abychom se pokud možno dotkli bradou klíčních kostí.
- Hlavu skláníme střídavě k pravému a levému rameni. Ramena jsou ve stálé rovné poloze. Při tomto cviku si lze pomáhat rukama. Jednu ruku položíme na zadní část krku tak, že se prsty dotýkáme trnů obratlů v místě, které chceme procvičit. Druhou ruku, dlaní s prsty, přiložíme na protilehlou spánkovou krajinu, nad ucho. Hlavu nejdříve zatlačíme proti ruce položené na spánku, po několika vteřinách tlak uvolníme a tlačíme hlavu na opačnou stranu, ve směru prstů přiložených na krku. V krajní poloze hlavou mírně zapružíme. Totéž provedeme na druhou stranu.
- Kroužení hlavou lze považovat za nejjednodušší cvik. Efektu dosáhneme jen tehdy, jestliže se nám podaří hlavu uvolnit natolik, aby se pohybovala na ramenou jako „cizí předmět“, například míč. Kroužíme pak střídavě na obě strany.
- Posledním cvikem je stoj u stěny. Stojíme vzpřímeně, nohy se patami dotýkají stěny, v kříži je mezi tělem a stěnou mezera asi o síle dlaně, hlava se rovněž dotýká stěny. Ruce jsou volně připaženy. Nyní bradu tlačíme na prsní kost, co možná nejníž, ale přitom se jí stále opíráme o stěnu. V konečné fázi cviku setrváme minutu či dvě. Všechny cviky uvedené série opakujeme 3-5krát podle potřeby i několikrát denně.
Uvolňováním po předběžném napětí
Hlavní účinek cviku je ve sladění pohybu s dechem.
- Horní úsek krční páteře cvičíme tak, že levou ruku položíme na zátylek z levé strany.
- Pravá dlaň tlačí na pravé ucho. Při nádechu do dlaně tlačíme, při výdechu se uvolňujeme.
- Kývání do stran může být jen malé.
- Pohyb opakujeme v rytmu pomalého dechu a pak jej zrcadlově prostřídáme.
- Chceme-li uvolnit dolní úsek krční páteře, zpevníme prsty pravé ruky dolní úsek krku za šíjí.
- Levá dlaň klade odpor úklonu hlavy na pravém uchu.
- Při nádechu tlačíme do dlaně, při výdechu se ukláníme lehce doleva.
- Totéž zase zrcadlově po několika cvicích obrátíme.
Cviky provádíme vždy pomalu, pružně a snažíme se nezaklánět. Záklony s kroucením krku nejsou zejména pro starší lidi bezpečné – na krku probíhají nejdůležitější cévy pro mozek a naopak z krční páteře větví složité kořeny nervů pro naše paže i hrudník.