Pokud užíváte hormonální antikoncepci, můžete se setkávat s jejími vedlejšími účinky. Jedním z řady nežádoucích účinků je bolest v žaludku doprovázející většinou užívání hormonální antikoncepce formou tablet. Proč má hormonální antikoncepce vliv na náš trávicí trakt a jak lze situaci řešit?
Hormonální antikoncepce v tabletách
Forem i druhů hormonální antikoncepce je celá řada, uživatelka si může vybrat, zda bude raději užívat pilulky, nebo zda se spolehne na náplast nebo dokonce vaginální kroužek.
Kdysi tolik oblíbenou antikoncepci v pilulkách začínají pomalu nahrazovat jiné, progresivnější metody, jako například zmíněná náplast. Výhodou všech forem antikoncepce, při nichž nedochází k působení hormonálních preparátů v našem trávicím traktu, je menší zátěž pro organismus.
Další výhodou hormonálních preparátů, které nejsou perorální, je skutečnost, že proces dávkování hormonů je přesně řízen a hladina hormonů je díky tomu vyrovnaná.
Pokud máte citlivější žaludek, může vám hormonální antikoncepce způsobovat opravdu velké těžkosti. K tomu, abyste poznala, zda je příčinou vašich obtíží právě hormonální antikoncepce, je třeba dlouhodobější, ideálně alespoň tříměsíční užívání. Kdo měl problémy na začátku, je mít po několika měsících vůbec nemusí.
Kdy by se hormonální antikoncepce užívat neměla
Existují samozřejmě případy, kdy by se antikoncepce užívat neměla. Nejde jen o notorický známý případ kuřaček, které by kvůli vyšší srážlivosti krve a riziko embolie neměly hormonální antikoncepci užívat vůbec.
Jde také o případ žen, které trpí při užívání hormonální antikoncepce častou nevolností a zvrací. Pokud totiž antikoncepci ve formě pilulek vyzvracejí, dochází k rozkolísání hormonální hladiny, a tím i snížení účinku preparátu.
Vhodnějším řešením je pak injekce, nitroděložní tělísko nebo implantát, které umožní nechávat hormony působit a nezatěžovat přitom trávicí trakt. Kromě žaludku je tato forma lepší i pro játra a další vnitřní orgány, které s toxiny a metabolity pracují.