Bolest žaludku v těhotenství

Těhotenství patří sice k velmi krásným obdobím v životě každé matky, ale přináší také řadu neduhů. Jedním z nepříjemných stavů, jimž musí nastávající maminka čelit, je bolest žaludku v těhotenství. Čím může být způsobena a jak ji lze tlumit?

Bolest břicha v těhotenství

V těhotenství se většina žen setká s nějakou formou bolestí břicha. Může se jednat o tvrdnutí břicha, poslíčky nebo bolest v pánvi, ale také o bolesti v žaludku.

Žaludek je jedním z vnitřních orgánů, který dostává během těhotenství pořádně zabrat. Jak se zvětšuje plod, roste děloha a prostor pro žaludek je menší a menší. Proto řadu žen trápí pálení žáhy nebo dokonce bolesti, způsobené tlakem vyvíjeným na žaludek.

Bolest žaludku na počátku těhotenství

S bolestí v oblasti žaludku se nepotýkají jen ženy v posledním trimestru těhotenství. U některých žen o sobě dává těhotenství vědět právě bolestí žaludku, která je zapříčiněna hormonálními změnami.

Obvyklejší než bolesti jsou však typické těhotenské nevolnosti, které s prvním trimestrem většinou odezní. Bolest v žaludku se vyskytuje v dalších trimestrech jen zcela výjimečně a bývá pak zapříčiněna spíše zmíněným překyselením žaludku.

Jak tlumit bolest?

Tlumení bolesti v těhotenství je obecně problematické, protože těhotná žena nesmí užívat běžná analgetika. Tlumit bolest můžete přípravky, které vám doporučí váš lékař, nebo přírodní cestou.

Pokud bolest souvisí s nevolnostmi, doporučuje se zázvorový čaj a strava, která nevolnosti nevyvolává. Pokud je příčinou spíše překyselení, doporučuje se konzumovat více zásadotvorných potravin, jako je zelenina, zejména kořenová.

Ke správné životosprávě v průběhu těhotenství patří i pohyb na čerstvém vzduchu a správné polohy při sezení, chůzi nebo vestoje. Důležité si bříško nemačkat a netlačit na něj, v posledním měsíci jsou zcela nevhodné dlouhé jízdy autobusem nebo autem a obecně cestování bez dostatečného komfortu.

Bolest může těhotná pociťovat i z důvodu rychlého naplnění žaludku velkým objemem jídla, čemuž lze účinně předcházet pravidelnou a racionálně dávkovanou stravou.

Zanechte odpověď