Bolest zápěstí může do značné míry snížit kvalitu života, zejména jedná-li se o zápěstí pravé ruky. Příčiny bolesti zápěstí mohou být různé: někdy bolest sama odezní, jindy pomohou domácí přípravky. V horších případech musí nastoupit odborná lékařská pomoc, někdy i chirurgický zákrok.
Možné příčiny bolesti zápěstí
- Ganglion. Měkká zduřenina nejčastěji na zápěstí, na pohmat elastická, může být tak zvaný ganglion. Jedná se nezhoubný útvar v blízkosti šlachy. Je zajímavé, že ganglion trápí častěji ženy, než muže. Ganglion odstraní odborný lékař při celkem nenáročném zákroku.
- Výrůstky na kloubech. Výrůstky na kloubech neboli osteofyty představují kostěné výrůstky, které vznikají jako následek opotřebovaných a zdrsněných chrupavek. Vlivem opotřebení se začnou o sebe třít kosti a vzniká bolest. Kost pod chrupavkou na tento stav reaguje právě vytvořením výrůstků na kloubech. Tvoří se především jako důsledek artrózy.
- Karpální tunel. Na vzniku onemocnění karpálních tunelů se podílejí jak faktory mechanické z přetěžování končetiny při stereotypní práci, například při pletení či nesení nákupu, tak faktory endokrinologické při poruchách štítné žlázy či vaječníků. Zhruba 30 % případů syndromu karpálního tunelu má původ v revmatickém onemocnění.
„Babské rady“ , které pomohou utlumit bolest nebo zlepšit stav karpálních tunelů, jsou k nalezení ZDE. - Dna (podagra, pakostnice). Náhlá prudká bolest v patním kloubu, u palce nohy, nebo bolest prvního nártního kloubu, zápěstí, kolena i lokte, zarudnutí kloubu, mohou se vyvinout i ledvinové kameny, které způsobí horečku, bolesti v zádech, zvracení. To vše jsou příznaky dny. Dnu neboli podagru či pakostnici způsobuje vysoká hladina kyseliny močové, jejíž nadbytek krystalizuje v kloubech a vyvolává silné bolesti a zánět. Před lety se dna značně vyskytovala u lidí bohatých, kteří se neomezovali v konzumaci masa.
- Osteoporóza. Osteoporóza nebo-li řídnutí kostí je jednou z nemocí, jež souvisí se špatnou životosprávou, s nedostatkem vápníku, vitamínu D a bílkovin, které jsou obsaženy zejména v mléce. Osteoporóza je onemocnění, které postupně a stále více narušuje vnitřní strukturu kostí a jejich celkovou pevnost. Osteoporóza mimořádně zvyšuje nebezpečí zlomenin. Nejčastější jsou zlomeniny páteře, kyčlí a zápěstí. Nejrizikovější skupinou jsou ženy ve věku nad 50 let. Zvláště ohroženou skupinou jsou velmi štíhlé ženy.
- Lupavý palec. Lupavý palec popisují všichni, kteří jím trpí, stejně: nejprve nemohou pohnout palcem na ruce, prst jako by se zadrhl. Pak s lupnutím a bolestí přeskočí do požadované polohy. Lupavý palec trápí především lidi, kteří jednostranně přetěžují ruce (prsty) – například prací na klávesnici. Odborníci vysvětlují vznik lupavého palce (někdy lupavého prstu) jednostranným přetěžováním prstu, který je ve stále stejnéí poloze nebo se ta poloha mění jen minimálně.
- Artróza. Dalo by se říci, že artróza je civilizačním onemocněním, kterému nemůžeme příliš předcházet a je velmi pravděpodobné, že nás jednoho dne dostihne. Přitom žádná účinná léčba neexistuje, nikdy se jí zcela nezbavíme – a nejlepší možností pomoci je tak prevence a snaha předejít tomuto kloubnímu onemocnění.
1 komentář
Dobrý den už přes rok mě bolí zápěstí. Pracuji v automobilovém průmyslu a začalo mě to bolet až v této práci. RTG i EMG bylo v pořádku,ale zápěstí pořád bolí. Lékař mi doporučuje změnit pracovní místo. Čeká mě mimořádná prohlídka u závodního lékaře. Může to být nemoc s povolání? Lékař mi napsal že to mám z pracovního zatížení už stim marodím 3 měsíce. Děkuji za odpověď Lucie