V zubním lékařství se k doléčení některých zákroků a k tišení bolesti zubů často doporučují výplachy ústní dutiny. Léčiva používaná k výplachům úst nebo přímo na postižené místo nesmí být toxická, dráždivá, mají rychle účinkovat a vyhovovat i chuťově.
Co tiší bolest zubů?
1. Farmaceutické výrobky
Protimikrobiálně a dezinfekčně působí jen malý počet látek. Jsou to především léky s účinkem oxidačním:
- Peroxid vodíku – předepisuje se 3 – 6% – dále již neředíme. Při použití se uvolňuje kyslík, tvoří se pěna, která napomáhá odstranit nečistoty z méně přístupných míst
- Permangát draselný (hypermangán) účinkuje také oxidačně. K výplachům úst se používá slabě růžový roztok v ředění 1:5000 (několik jehliček do sklenice vody).
- Antibakteriálně a protizánětlivě působí organická barviva: Rivanol v jednopromilovém roztoku, obvykle s peroxidem vodíku, předepisují lékaři při zánětech.
- Genciánová violeť – mírní bolest na sliznici a napomáhá rychlejšímu hojení. U dětí při moučnivce se předepisuje 2% k výtěrům úst.
- Směs protizánětlivých látek obsahuje továrně vyráběný přípravek Herbadent.
2. Odvary z léčivých bylin
Odvary nebo nálevy z léčivých rostlin jsou též vhodné k výplachům dutiny ústní:
- Květy heřmánku obecného – odvar brání vzniku otoků.
- Žebříčková nať a květ mají podobné účinky jako heřmánek, ale mírnější.
- Listy šalvěje lékařské likvidují bakterie a omezují mikroorganismy v dutině ústní. Dobrý zahrádkář musí mít na své zahrádce šalvěj, ta je protizánětlivá, stahuje, když vás bolí zub nebo se bojíte zubaře, pilně s ní vyplachujte.
- Mezi další drogy používané ve stomatologii již vzácněji řadíme tymiánovou nať, nať mateřídoušky a květy měsíčku.
- Krvácení, otoky a překrvení tkání omezuje dubová kůra, nať třezalky, borůvky, vilínové listy, duběnky. Odvary z těchto drog vyplachujeme ústa při zánětu dásní a sliznice dutiny ústní. Tyto drogy bývají úspěšné a uklidňující, přesto se však raději poraďte s lékařem.
- Dobromysl lékařská. Žvýkání listu nebo několik kapek éterického oleje, vetřených do dásně, dočasně pomůže při boleti zubů. Troška éterického oleje ukápnutá na polštář pomůže lépe usnout. Dobromysl má vysoký obsah tymolu, což z ní dělá jeden z nejlepších antiseptických prostředků.
- Řepík lékařský. Obklady z odvaru se přikládají na otoky zubů, pohmožděniny a špatně se hojící rány. Odvar si připravíte ze 2 lžiček sušené natě, které vložíte do čtvrtlitru vody. Necháte přejít varem a 15 minut vyluhovat.
- Echinacea, třapatka nachová. Na bolest zubů ji užívali američtí indiáni.
- Při bolestech zubů lze rozemletý hřebíček nanést do místa kazu.
- Máta peprná. Výplach úst vhodný při zánětu dásní a bolestech zubů.
- Hlávkový salát. Při parodontó prý zepomáhají lístky hlávkového salátu. Natrháme na malé kousky, pokapeme pár kapkami vína a přikládáme na zuby a dásně na 20 minut.
Lékaři se nevyhnete
Domácí takzvané „osvědčené babské“ prostředky na bolest zubů většinou nestačí. Vyřešení situace nám zajistí pouze zubní lékař. Ti, kteří s jeho návštěvou stále otálejí, svůj stav jen zhoršují. Z neznalosti se snaží zmírňovat nebo odstranit bolest užíváním nevhodných nebo neúčinných prostředků. Nejdůležitějším faktem zůstává, že bolest nezmizí bez pomoci lékaře, jaksi sama od sebe. Jejímu dalšímu vzplanutí lze bezpečně zabránit jen odstraněním příčiny.