Technologie nápravy chrupu za pomocí zubních můstků je lidstvu známá již z dob starověkého Egypta. Dráty vyrobené z drahých kovů (stříbro či zlato) byly navinuty na stávající zuby, aby stabilizovaly vložený materiál, který měl zaplnit nevzhledné mezery. Od těchto dob se dentální techniky mnohonásobně zdokonalily, princip ale zůstal stejný. Můstky jsou tak velmi elegantním řešením v případě chybějících zubů, zároveň však mohou být ohniskem celé řady zdravotních problémů, které jejich nošení způsobuje.
Běžné problémy spojené se zubními můstky
Zubní můstky bývají do chrupu umístěny k vyplnění mezer po chybějících zubech, přičemž jde o jeden či více umělých zubů, které dohromady tvoří protetickou náhradu. Můstek je následně na obou stranách uchycen za zuby zdravé, díky čemuž si tato kosmetická pomůcka také vysloužila své jméno. Můstky se dělí do několika kategorií podle typu nošení (dočasné/trvalé), použitého materiálu (sklo/plast/kompozity) či místa umístění. Vzhledem k tomu, že chrup každého člověka je svým způsobem unikátní, vyrábí se můstky na míru z odlitků stávajících zubů. Díky tomu se však mohou objevit také nejčastější komplikace, které se zavedením této zubní náhrady souvisí:
• Špatně vyrobený můstek. Když zubař pořídí špatný otisk nebo když můstek není vyroben podle správných norem, výsledkem je protéza, která v ústech dobře nesedí. Důsledkem je dlouhotrvající bolest a zvýšené riziko vzniku zánětů.
• Výskyt zubního kazu. Pokud spodní část můstku nepřiléhá k dásni dostatečně těsně, mohou dovnitř pronikat bakterie a začít napadat chrup. Výsledkem je zubní kaz, který se projevuje poměrně běžným způsobem. Vhodnou prevencí je správná dentální hygiena.
• Zvýšená citlivost. Pocit citlivých zubů je u nových můstku naprosto normální. Když však trvá v řádu měsíců či dokonce let, je to pro vás znamení pro návštěvu zubaře.
• Poškozený můstek. Bez ohledu na pokroky v zubním lékařství a používaných materiálech můstek nejspíš nikdy nenahradí původní chrup. Dávejte si tedy pozor při kousání či žvýkání, a zubní náhradu příliš nenamáhejte, abyste si zbytečně nezadělávali na zdravotní komplikace.
Jak poznat, že s můstkem není něco v pořádku
Chcete-li výše uvedeným problémům předejít, je dobré sledovat, jak se můstek v průběhu času mění. Kromě dlouhotrvající bolestí, která je velmi intenzivním indikátorem toho, že je něco špatně, se pak zaměřte na celkovou stabilitu náhrady. Pokud na dotek cítíte, že je můstek uvolněný a viklá se, řešte situaci co nejdříve. Podobně pak postupujte v případě, všimnete-li si, že náhrada postupně mění barvu. Vada můstku se může projevit dokonce i na vaší řeči a mluveném projevu. Všechny tyto faktory je dobré mít pod kontrolou.
Příčiny uvolnění zubního můstku
Ačkoliv jsou můstky zpravidla instalovány jako trvalá zubní náhrada, časem se – stejně jako každý materiál – opotřebovávají a ztrácejí své vlastnosti. Obecně se tak jejich životnost pohybuje někde mezi pěti až sedmi lety. Po této době se náhrada zpravidla začne uvolňovat. Příčin pak může být několik – mechanické opotřebení v důsledku nárazu či kousání tvrdých předmětů a potravin, prasknutí některé z jeho částí či opotřebení cementu.
Pokud pak nešťastnou náhodou dojde k úplnému zlomení můstku, je na místě navštívit zubní pohotovost, případně se domluvit na nejbližším možném termínu ošetření se svým lékařem. U péče o zubní náhrady pak platí obdobná pravidla jako u péče o zuby vlastní – prevence je základ. Nezapomínejte tak na správnou hygienu a pravidelně navštěvujte zubní ordinaci ke kontrole chrupu i samotného můstku. Tak zajistíte, že vám krásný a zářivý úsměv vydrží po dlouhá léta.