Akutní bolesti v oblasti bederní páteře se lidově nazývají houser nebo ischias. K bolesti bederní páteře se obvykle přidá pálení, brnění či její vystřelování do nohou nebo rukou. Pokud nás takové potíže přepadnou je dobré si uvědomit, co vlastně během celého dne děláme špatně. Jen lékař ale pozná funkční chybu, která ještě nemusí bolet, ale zcela jistě nám nějaké potíže připraví. Je třeba se včas poradit a změnit životosprávu. Také rehabilitace dokáže divy a často stačí jen málo. I když potíže ustoupí, s léčením nesmíme přestat. Pokud si závažnost situace včas neuvědomíme, čeká nás s největší pravděpodobností operace.
Příčiny bolesti bederní páteře
Svalový aparát má nezastupitelnou funkci. Vyvinuté a správně fungující svaly zvyšují odolnost páteře vůči námaze či úrazům. Pozor však na občasné cvičení. Nikdy rychle nedoženeme to, co jsme dlouhodobě zanedbávali. Také mnohé vrcholové sporty a sportovní výkony lékařům spíše přidělávají práci. Proto všeho s mírou, spíše rekreačně a hlavně pro vlastní potěšení… Nezapomínáme ani na vyváženost a rovnoměrnost. Jestliže třeba trávíme osm hodin denně za volantem, tak po práci nevyměníme auto za motorku, ale půjdeme si raději zaplavat.
Cviky na bederní páteř
Neměli bychom zapomínat na pravidelné cvičení. Nejvhodnější nám pomůže vybrat rehabilitační lékař či sestra. Několik potřebných cviků se naučíme raději ještě dřív, než nás páteř začne bolet. Pokud budeme denně 10-15 minut cvičit, výsledek se jistě dostaví. Dbáme však na to, aby byly správně provedeny.
Několik cviků ke zlepšení stavu bederní páteře:
- Posaďte se vzpřímeně spíše blíže k okraji sedadla, neopírejte se. Nohy položte uvolněně chodidly na zem. Ruce položte dlaněmi na stehna blízko kolen. Posuňte pravou stranu pánve vpřed, koleno se vám trochu vysune. Po chvíli se vraťte do původní polohy. Kontrolujte záda. Jsou rovná a uvolněná? Tento pohyb opakujte několikrát a pak udělejte totéž s levou stranou pánve. S pohybem pánve pohybujte i horní polovinou těla. Uvolněte se a odpočiňte si. Nepřekračujte hranici svých možností.
- Nohy jsou zase chodidly na zemi. Nyní zvedněte pravou polovinu pánve, trup naklánějte vlevo. Po chvíli nechte pánev klesnout a několikrát cvik opakujte. Poté proveďte cvičení na druhou stranu. Všimněte si, na kterou stranu vám to šlo lehčeji. Uvolněte se.
- Nyní si sedněte víc dozadu. Položte ruce na kolena a jednou polovinou pánve se posuňte dopředu, jako byste udělali pánví krok. Chodidla opět pevně na zemi, ale bez napětí. Udělejte krok i druhou polovinou pánve a posunujte se vpřed až na okraj sedadla. Stejně pak kráčejte pánví dozadu. Střídejte dopředu a dozadu, postupně vám budou tyto pohyby příjemné. Uvolnění v pánvi a v páteři změní k lepšímu stav celých zad. Toto cvičení je jak stvořené i po dlouhodobějších domácích pracích, neboť jde o rychlou a účinnou pomoc při bolesti bederní páteře, zvláště v místech, kde navazují velké pánevní kosti na páteř. Odborně – v sacroileakálním spojení.
- Nyní procvičíme celé tělo. Stojíte mírně rozkročeni, trup vzpřímený, paže svěšené před tělem. Propleťte prsty rukou. Nadechněte se a s výdechem jděte do dřepu, vybočte kolena. Trup je vzpřímený, pánev podsazená. Po chvilce výdrže se s nádechem vztyčíte. Opakujte a provádějte co nejpomaleji. Tímto cvičením procvičujete svaly na nohou, zádové svaly a svaly pánevního dna. Při pomalém provádění se velmi namáhají kolena. Proto po jakémkoli mechanickém nebo jiném poškození kolen raději tento cvik vynechte.
- Na závěr si protáhneme nejen zádové svaly, ale osvěžíme prokrvením i mozek. Stojíte vzpřímeně s pažemi podél těla. S nádechem zapažíte a propletete prsty. Vytočíte dlaně od těla, paže natažené. S výdechem se předkláníte s rovnými zády, hlava v lehkém záklonu. Uvolníte hlavu, vyvěsíte ji a přibližujete ke kolenům. Paže s propletenými prsty za zády zvedáte, jako byste je chtěli přehodit přes hlavu. Chvíle výdrže s nádechem a vracíte se do stoje.