Podobně jako tvrdnutí břicha a bolesti v zádech jsou také bolesti a případně i křeče v břiše během těhotenství způsobeny většinou běžnou děložní činností. Děloha, dutý orgán složený z hladké svaloviny a uzavřený čípkem, se totiž krátce po otěhotnění začíná výrazně měnit. Roste, a tím způsobuje například zvýšení prokrvení malé pánve a napínání závěsného aparátu, zvláště oblých vazů.
Bolesti břicha v těhotenství, které se často opakují a nabírají na intenzitě, ovšem mohou pro těhotnou ženu i plod znamenat vážné zdravotní komplikace. Silné bolesti břicha mohou předznamenávat nejen zánět močových cest či slepého střeva, k nimž mají ženy v těhotenství větší sklony, ale i mimoděložní těhotenství, hrozící potrat nebo dokonce potrat samotný.
Běžné bolesti způsobené rozpínáním dělohy
Nejen prvorodičky, ale i štíhlé ženy mohou čas od času během těhotenství pociťovat ojedinělou a nesílící bolest v podbřišku, která se v průběhu gravidity posunuje směrem k pupíku. Ve většině případů za to může právě napínání závěsného aparátu zvětšující se dělohou. Milé budoucí maminky, v tomto případě nemějte strach, neboť jde o normální věc, která k těhotenství prostě patří. Chcete-li mít ale jistotu, že vás břicho bolí pouze z důvodu napínání oblých vazů, a příčinou bolesti tedy není nic vážného, nechte se vyšetřit vašim lékařem.
Zánět močových cest či slepého střeva
Těhotné ženy leckdy mají pocit, že bolesti břicha signalizují zánět slepého střeva. Jsou-li bolesti ojedinělé a nesílící, nemusejí se bát. Jsou-li ovšem bolesti tupé a postupně sílící, objevují-li se pouze vpravo od dělohy a má-li těhotná žena rovněž poruchy střevní pasáže, jako třeba průjem, anebo na druhou stranu zaražení plynů, ukazuje to na zánět slepého střeva. Další z častých problémů, který může těhotnou ženu potrápit je zánět močových cest, který se rovněž projevuje bolestí břicha. Ve všech případech platí, že pocítí-li těhotná žena bolesti v břiše, měla by okamžitě navštívit svého gynekologa.
Mimoděložní těhotenství
V případě mimoděložního těhotenství se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo děložní dutinu, a to nejčastěji ve vejcovodu. Plodové vajíčko je v tomto případě velmi agresivní, prorůstá stěnami vejcovodu a narušuje cévy. Tím může kromě tupé křečovité bolesti v podbřišku způsobit také nepříjemné krvácení. Pokud oplodněné vajíčko neodumře samo, bývá zpravidla odstraněno lékařem. V dnešní době je většina mimoděložních těhotenství diagnostikována díky ultrazvukovému vyšetření včas. Žena se tak může vyhnout takřka všem nepříjemným komplikacím, jež jsou s mimoděložním těhotenstvím spojeny.
Hrozící potrat nebo potrat samotný
Pobolívání v podbřišku doprovázené slabým krvácením či špiněním může být předzvěstí hrozícího potratu. Jestliže včas navštívíte lékaře, ten určí závažnost stavu a stanoví léčbu, která zpravidla zahrnuje klidový režim (doma, nebo v nemocnici) a podávání hormonálních přípravků. Silné bolesti a křeče v podbřišku doprovázené krvácením již bohužel bývají známkou počínajícího či probíhajícího samovolného potratu.