Zvlášť v pokročilém stadiu těhotenství bývají bolesti pánve a zad obvyklým jevem, se kterým se nastávající maminky potýkají. Zkušenosti odborníků na pohybový aparát však potvrzují, že takové potíže se vůbec nemusejí stát pravidlem. Záda jsou u těhotných náchylná k bolesti i proto, že měkne vazivo u pánevních kostí. To je důsledek působení těhotenských hormonů, které napomáhá snazšímu porodu, ovšem způsobuje to ony bolesti pánve.
Od bolesti pánve uleví tabletky
Nejčastější příčinou bolesti pánve je oslabení pánevního dna a změna těžiště těla (vlivem váhy břicha), při které dojde k tak zvanému zavěšení do vazivového aparátu. Se zvětšením hmotnosti souvisí změna statiky páteře – zvýšení bederní lordózy, a tím kompenzatorně prohloubení hrudní kyfózy. Dochází k prosáknutí vazů, kloubních pouzder, k rozvolnění kloubních spojení, zejména v oblasti pánevního pletence.
Bolesti pánve v těhotenství – v důsledku jichž se mnohé maminky pohybují známou „kachní“ chůzí, někteří gynekologové řeší předepsáním vápníkových (kalciových) přípravků, speciálnímí bandážemi nebo léky na tišení bolesti.
Péče o tělo je nesmírně důležitá
Z hlediska prevence však lékaři mnohem raději vidí, když se budoucí maminka zodpovědně stará o svůj pohybový aparát. Podle lékařů je u mnoha dívek a mladých žen minimální fyzická připravenost na mateřství. Stav se zvláště při sedavém způsobu práce zhoršuje, ochabuje svalstvo břicha, svaly podél páteře i na končetinách. V okamžiku jejich zatížení – a v těhotenství tomu tak bezpochyby je – dochází ke zhoršení zdravotního stavu. Výrazně bolí páteř a nohy, a tato bolest s přibývající hmotností stoupá. Bolesti pánve se u netrénovaného těla dostaví skoro vždy. Nejlepší pomocí je posílení svalstva pánevního dna.
Tělocvik odpomůže od bolesti pánve
Každá žena, které její gynekolog potvrdí těhotenství, by měla navštívit některé ze specializovaných center pro nastávající maminky. Zde jí po důkladném vyšetření doporučí vhodný způsob tělocviku, který bude prospívat jejímu zdravotnímu stavu. V prvních měsících zpravidla bývá zaměřen na posilování svalstva páteře a svaloviny malé pánve. Cvičitelka se potom postupně zaměřuje i na posílení břišní stěny a pánve s ohledem na blížící se porod.
Zatímco v prvních měsících je přítomnost partnera na cvičení zbytečná, v posledních týdnech by se měl tohoto cvičení sám aktivně účastnit – zvláště pokud předpokládá svoji účast při porodu. Cviky jsou voleny tak, aby se jednotlivé svalové skupiny postupně připravily na změny postavy a odlišnou fyzickou zátěž. Z pomůcek jsou nejčastěji používány velké gumové míče. Ženy trénují vhodnou relaxační polohu jak v těhotenství, tak i při porodu. Mnohé maminky, zvláště v posledních měsících těhotenství, si pochvalují masáž podél páteře, která je zbavuje bolestí pánve. Zabírají i tepelné procedury, ale spíše ve formě lokálního a suchého tepla (sáčky).
Cvičení, cvičení
Tělesná aktivita, sport a těhotenská gymnastika jsou velmi důležitou složkou denního režimu. Nejsou zaměřeny na zvyšování tělesné zdatnosti, ale jsou důležité pro procvičování svalů stěny břišní, dna pánevního, posílení paravertebrálních svalů a jsou důležité i pro nácvik správného dýchání a tělesné i duševní relaxace. Nejlépe je těhotné ženě doporučit, aby navštěvovala speciální kurzy těhotenského cvičení, které jsou vedeny zkušenými porodními asistentkami či rehabilitačními sestrami.
2 komentáře
jsem ve 36. týdnu, ale asi od 33. týdne mě začaly provázet bolestivé křeče v levém kyčelním kloubu při močení a vyprazdňování. Nyní se to stále zhoršuje. Lékař říká, že to nic není, ale nevím jak budu schopna tlačit při porodu, když to nejde ani při močení.
Jsem ve 39tt a asi měsíc mám bolesti v kyčlích, když vstanu z postele a nebo po delším sezení. Poslední 3 dny už ale bolestí kulhám stále. Už se nemůžu dočkat porodu až se kloubům uleví.