Bolesti v podbříšku v těhotenství

Bolest zubů, hlavy, zad – nic budoucí maminku tolik nevyděsí, jako bolest v podbřišku v těhotenství. Nemusí to znamenat vůbec nic, ale rovněž i velmi špatnou situaci. Jestliže bolest v podbřišku v těhotenství trvá několik hodin a doprovázejí je jiné průvodní jevy (horečka, zbarvený výtok nebo krvácené), je bezpodmínečně nutné vyhledat lékaře.

Možné příčiny bolesti v těhotenství

  • Mimoděložní těhotenství. Oplodněné vajíčko se někdy zachytí ve vejcovodu. Rostoucí zárodek postupně neúměrně napíná jeho těhotensky překrvené stěny tak, že mohou prasknout. Vzhledem k tomu, že poškozený vejcovod je potom zdrojem silného krvácení, žena v tomto akutním stavu trpí velkými, křečovitými bolestmi podbřišku, je nápadně bledá, a pokud se nedostane včas k lékaři, může zemřít na následky velké ztráty krve.
  • Hrozící potrat. Bolesti v podbřišku v první polovině těhotenství může vyvolat odlučování plodového vejce, přičemž nedošlo k úmrtí plodu. Hrozící potrat provází špinění až slabší krvácení. Návštěva lékaře a následný klidový režim jsou nezbytné.
  • Počínající a probíhající potrat. Vždy ho provázejí silné bolesti v podbřišku.
  • Předčasný nebo počínající porod. Bolest v podbřišku mohou být kontrakce vedoucí k porodu (nebo k předčasnému porodu). Pak se bolest v podbřišku projevuje jako křečovitý stah a opakuje se v přesných intervalech. Po 36. týdnu těhotenství se ovšem spíše jedná o tak zvané poslíčky, které mohou bolest v pobřišku rovněž způsobit.
  • Zamlklý potrat. Bolest v podbřišku je zapřičiněna snahou organismu vypudit z těla ženy odumřelý plod.

Bolesti v podbřišku „netěhotenského“ původu

  • Bolest v podbřišku v těhotenství mohou způsobit nastydlé močové cesty. Neustálé nutkání na močení doprovázené bodavou bolestí a pálením v podbřišku může znamenat zánět močových cest, který se může rozvinout vlivem značně zhoršených vyprazdňovacích schopnosti organismu v těhotenství.
  • Zánět slepého střeva. V těhotenství je zánět slepého střeva nebezpečný jednak pro velmi obtížnou diagnostiku a pro riziko, které představuje pro budoucí maminku i pro ještě nenarozené děťátko. Potíže jsou závislé na stupni těhotenství. Čím pokročilejší těhotenství, tím je slepé střevo vzdálenější od své původní polohy – takže v posledním období může být vysunuto až pod oblouk žeberní vpravo ke žlučníku. Stanovení diagnózy bývá obtížné, ale i při sebemenším podezření na zánět slepého střeva musí být těhotná vyšetřena jak gynekologem, tak chirurgem a musí být přijata na pozorování a při vyslovení podezření na zánět i operována.

Je nutné, aby těhotné ženy při jakékoliv změně potíží, které těhotenství přináší, nebo při objevení bolestí vyhledaly neprodleně lékařskou pomoc.

Víte, že…

bolest v podbřišku v těhotenství mohou způsobit i „zaražené“ větry? Bez obav je možno použít masážní gel proti nadýmání. Bylinné komponenty tohoto gelu podporují přítomné éterické oleje, které při jemném vtírání kladně ovlivňují podpůrnou léčbu i vzniklé bolesti v podbřišku.

Zanechte odpověď