Bolesti zad v těhotenství: bolest v bedrech a kříži

Až padesát procent žen si v průběhu těhotenství stěžuje na nepříjemné bolesti zad, a to hlavně v bederní a křížové oblasti. Příčinou je zejména změněné postavení a sklon pánve, těžiště těla a s ním související změněná statika a držení těla, ke kterým dochází vlivem rostoucího objemu bříška.

Bolesti zad zejména ve třetím trimestu

U těhotných žen jsou kladeny mnohem vyšší nároky na svalstvo páteře i páteř samotnou, které dostávají zabrat více než kdykoliv před tím. Bolestivě se totiž, v důsledku změny těžiště těla, projevují ty zádové svaly i ty oblasti páteře, které žena před těhotenstvím nemusela příliš zatěžovat.

Na bolesti zad si těhotné ženy stěžují zejména ve třetím trimestu, který začíná 28. týdnem těhotenství a končí porodem. Kromě toho, že se těhotná žena v tomto období často potýká s nepříjemnými bolestmi zad, mohou se u ní objevit i další obtíže. A to nevolnosti, závratě, pálení žáhy nebo otoky horních a dolních končetin.

Těhotenská jóga

Trápí-li vás bolesti zad, dejte se třeba na cvičení jógy. Těhotným ženám pomáhají zmírnit bolesti zad zejména úlevové pozice a spinální cvičení. Nutno poznamenat, že se jóga pro těhotné ženy liší od jógy klasické. Je totiž upravena a přizpůsobena fyzickým a psychickým nárokům těhotné ženy. Jestliže budete jógu během těhotenství cvičit každý den, uvolníte si svaly a klouby, které jsou zatěžovány rostoucí váhou, a rovněž se díky meditačním technikám a dechovým cvičením dobře připravíte na porod. Jak samy těhotné ženy uvádějí, jóga má pozitivní vliv nejen na jejich fyzické, ale i psychické zdraví. A to z toho důvodu, že jóga má kromě posílení těla vliv také na harmonii těla, ducha i duše, čehož dosahuje pomocí meditace a relaxace.

Cvičení na overballu

Proti bolestem zad se těhotným ženám rovněž osvědčilo balanční cvičení na nafukovacích míčích neboli overballech, které kromě jiného dokáže aktivovat hluboké svaly zádové nebo uvolnit dolní část zad. Podívejte se kolem sebe, cvičení na overballech pro těhotné často pořádají některé sportovní kluby či fitness centra.

Co na bolesti zad dále zabírá?

Například plavání. Proti bolestem zad v těhotenství však lze bojovat a případně jim předcházet nejen cvičením. Velmi důležité je totiž i správné sezení, správný postoj, dostatečný odpočinek a spaní nejlépe na levém boku.

Dále platí, že žena v jakémkoliv stádiu těhotenství by rozhodně neměla nosit a zvedat těžké náklady, chodit na vysokých podpatcích (přijatelná výška podpatku je cca 4 cm), ohýbat se (místo ohýbání si má těhotná žena raději dřepnout, kleknou, sednout či pokrčit kolena) a dát si během těhotenství pozor na nadměrný váhový přírůstek.

2 komentáře

  1. Nemůžu zapomenout jak mě v ,,mládí,, pořád někdo napomínal za holá záda. Prý že budu v těhotenství trpět. Nevim jak to, ale nějak se mi tyto bolesti vyhly 🙂

  2. Já jsem při prvním těhu neměla taky žádné neduhy,ale ted při druhém au,au,au.

Zanechte odpověď