Bolestivé menstruace jsou nejběžnější gynekologickou poruchou – postihují každou druhou ženu. Žena, která bolestivou menstruaci „dostala do vínku“, trpí každý měsíc, a to už od počátku pravidelného cyklu. Bolestivá menstruace obvykle neznačí nějakou chorobu, i když někdy je bolestivá menstruace příznakem gynekologického onemocnění. Bolestivá menstruce obvykle po prvním porodu vymizí. Ale utěšujte tím dívku či mladou ženu na prahu života…
Žena musí bolest „přetrpět“ sama
Když ženu (dívku) trápí bolestivá menstruace, znamená to pro ni (bez přehánění) minimálně jeden den v měsíci „odepsat“. První den menstruace bývají bolesti nejkrutější – křeče v břiše by se nejspíše daly přirovnat bolestem při prudkém průjmu. Bolest lze rovněž přirovnat k bolestem porodním, ale to muži a některé ženy neznají. Krvácení přitom nemusí být silné, někdy naopak – až když křeče pominou, začne žena intenzivně krvácet.
Bolestivá menstruace nutí ženu vyhledávat tiché místo, kde by si mohla lehnout, stočit „do klubíčka“ a případně pospávat. S tím mohou vznikat druhotné problémy – studentky se musejí omluvit z vyučování, mladé ženy v zaměstnání by potřebovaly volno z práce, na které ovšem někdy nemají nárok nebo jim je zaměstnavatel z provozních důvodů nemůže poskytnout. Ženy trpící na bolestivou menstruace tedy obvykle v zaměstnání polykají bolest tlimící léky a jejich výkonnost je beztak nulová. A musí-li výkon být, je to za cenu velkého utrpení.
Bolestivá menstruace – to je bolest nesdělitelná. A žena, která má bolestivou menstruace ve své „dispoziční výbavě“ musí počítat s tím, čím ji lékaři, ale i starší a zkušené ženny utěšují – po dětech to přestane.
Bolestivá menstruace: Příroda pomáhá
Kdyby existovala statistika v konzumaci analgetik, určitě by na jednom z předních míst, hned vedle problémů bolesti hlavy a páteře, byla u žen i bolestivá menstruace. V naléhavé situaci v práci či na cestách pilulka pomůže, ale pokud je to možné, zkuste použít přírodní prostředky.
- Hlavně mladé ženy trpívají na začátku menstruace silnými až křečovitými bolestmi v podbřišku. Ideální v takovém případě je řebříčková koupel. Hrst byliny spařte vroucí vodou, stačí jedním až dvěma litry, a nechte 15 minut pod pokličkou louhovat. Pak přes cedník přeceďte do vany. Můžete si udělat buď vanovou, či sedací koupel. Na sedací stačí polovina dávky řebříčku. Po patnácti minutách úporné křeče poleví.
- Pokud nemáte možnost si udělat řebříčkovou koupel, pomůže i termofor (zahřívací lahev, „vašek“). Přiložte jej na podbřišek a nechte působit až do zklidnění.
- Zastihnou-li vás bolesti třeba v práci, kde žádná z těchto rad nepřipadá v úvahu, uvařte si čaj. Bylinky jsou v tomto případě dobrý a spolehlivý pomocník. Namíchejte si tuto směs:
řebříček – 5 dílů,
mochna husí – 4 díly,
meduňka – 5 dílů,
kopřiva -4 díly.
Byliny odměřte polévkovou lžici, co díl, to jedna lžíce, promíchejte a uskladněte ve sklenici se zabroušeným uzávěrem či na závit. Najeden šálek vezměte 1 čajovou lžičku směsi, spařte vroucí vodou a nechte pět až 10 minut louhovat. Pijte podle potřeby jeden až 14 šálků čaje denně. Byliny vás zbaví bolesti, ale navíc vám dodají mnohé léčivé a minerální látky, tolik potřebné pro organismus.
Víte, že…
… zásadní úlohu při bolestivé menstruaci hrají prostaglandiny? Společně s dalšími látkami způsobují silné kontrakce svalů v děložní stěně, a to má za následek prudké bolesti.