Bramborové šišky se mohou lišit krajovými lidovými názvy: na Šumavě to jsou šlejšky, ve východních Čechách slejšky, na Moravě šulánky nebo šulky. Způsob přípravy je ovšem všude stejný. Jedná se vždy o šištičky z tuhého bramborového těsta uvařené ve vodě a nejčastěji sypané mletým mákem, cukrem a polité přeškvařeným máslem. Druh posypání se může dle rodinných zvyků měnit. Mák je taková nejběžnější „klasika“.
Bramborové šišky: „Komorní“ rodinné jídlo
Bramborové šišky můžeme udělat třeba v situaci, když nám zbyly uvařené brambory, a buď k nim nic nemáme nebo nevíme, co si s nimi počít? Bramborovými šiškami většinou potěšíme děti, proto se některé maminky uchylují k bramborovým šiškám, když jsou s dětmi samy doma a nevaří právě pro celou rodinu.
Šišky ze zbylých brambor
Studené uvařené brambory rozstrouháme, rozklepneme do nich vajíčko a přidáváme tolik hrubé nebo polohrubé mouky, až vznikne kompaktní těsto. Protože na bramborové šišky obvykle chceme zpracovat zbylé brambory, je těžké uvádět přesnou váhu, ale obecně platí, že by:
- na dva váhové díly brambor
- měl připadnout jeden díl mouky
- a na půl kila brambor jedno vajíčko.
Brambory, vejce, mouku a špetku soli zpracujeme do celistvého těsta. Na šišky může být tužší než na bramborové knedlíky, proto můžeme přidat mouku, jestliže se těsto příliš lepí.
Bramborové šišky jako od babičky
- Z těsta vyválíme váleček, nařežeme jej na dílky a z dílků rukou tvarujeme šišky. Šišky by měly být přibližně stejně velké, aby se stejně uvařily.
- Ještě před tvarováním bramborových šišek jsme si dali vařit vodu, aby byla připravena, když máme všechny šišky vytvarované.
- Bramborové šišky rychle nasypeme do vroucí vody. Asi minutu počkáme a pak dřevěnou vařečkou odlepíme šišky ode dna hrnce. Hrnec nepřikrýváme, protože mouka ve vodě způsobuje kypění a „utekla“ by zpod pokličky.
- Bramborové šišky jsou uvařené asi za pět minut. Poznáme to, že všechny plavou po povrchu vody.
- Drátěnou naběračkou nebo sítem je vylovíme z vody a buď dáme do mísy a hned trochu promastíme máslem či sádlem, nebo je sypeme na pánev s trochou tuku, abychom je ještě trochu opekli.
Jak kdo má šišky rád
Bramborové šišky sypeme mletým mákem s cukrem, ale někomu chutnají i jiné posypky:
- hrušková pracharanda ze sušených hrušek,
- osmažená strouhanka s cukrem,
- řepný sirob,
- ovocné rozvary,
- strouhaný tvrdý tvaroh,
- strouhaný perník...
Kdo nemá rád sladké, tomu můžeme šišky opéci na troše sádla nebo rozškvařené slaniny a posypat smaženou cibulkou, posypat výrazným sýrem (Niva, brynza, parmazán), nebo můžeme bramborové šišky smíchat s vajíčky usmaženými na cibulce. Ke slané úpravě bramborových šišek podáváme salát.