Bramborové tolárky patří do skupiny jídel tak zvaně „fanzijních“. Na bramborové tolárky neexistuje žádný oficiální recept. Bramborovými tolárky může kuchařka nazvat cokoliv, čehož základem budou brambory a co se tvarem podobá minci. Nabízíme výběr možného, co bylo v českých médiích poskytnuto ke sdílení pod názvem „bramborové tolárky“.
Brambora je nazlátlá, tolary byly stříbrné
Bramborovými tolárky bývají označovány bramborové kuchařské výtvory, které mají podobu mincí.
Proč právě bramborové tolárky, to není právě jasné. Proč ne raději dukáty? Vždyť plátky brambor se zlatým dukátům podobají víc než stříbrným tolarům? Ale tak už to v lidovém názvosloví bývá – nad zdomácnělým a dům od domu předávaným výrazem se nepřemýšlí, ale automaticky se přebírá.
- Příkladem toho (velmi vzdáleným, ale dámy pochopí) je třeba v poslední generaci maminek doporučovaná poloha držení kojence tak zvaně „na tygříka“ (dítě spočívá na paži či stehnu dospělého, končetiny má volně spuštěné). Že tygr po stromech neleze, a na větvích – pracky podél těla spuštěné – odpočívá levhart, to už nikoho netrápí.
Právě tak to je s tolárky. Ačkoliv by náprava byla možná – ne v názvosloví, ale v konečné podobě. Jak bylo připomenuto, bramborové tolárky nemají přesný recept, takže jim docela dobře můžeme vtisknout stříbrnou podobu. Jak udělat „stříbrné“ i jiné bramborové tolárky? Povíme si.
Bramborové tolárky: Sdílené recepty
Stříbrné bramborové tolárky (koláčky)
- Syrové brambory důkladně vydrbeme kuchyňským kartáčkem, vyřežeme očka a „sporná“ místa.
Plech vytřeme tukem (sádlo, olej, máslo). Brambory nakrájíme na asi půl centimetrová kolečka, rozložíme na plech, posolíme a posypeme kořením podle vlastní volby. Na každý kotouček brambory položíme kousek rajčete, bazalky, případně cibule nebo pod rajčetem skrytý plátek česneku (aby se nepřipálil).
Plech vložíme do trouby, zapneme na 200 °Celsia a pečeme do změknutí brambor.
Na závěr posypeme strouhaným balkánským sýrem. A tím dosáhneme „stříbřitého“ vzhledu.
Zapečené bramborové tolárky
- 6 brambor, sůl, drcený kmín, petrželka, libeček, půlka pokrájeného pórku, olivový olej, sýrová omáčka.
Příprava: Brambory oloupeme, pokrájíme na tenčí kolečka a dáme s drceným kmínem, solí a bylinkami povařit na 5 minut. Uvařené, osušené plátky brambor poklademe do pečící koláčové formy, kterou jsme pokapali olivovým olejem. Brambory necháme zapéci pod grilem na cca 10 minut. Když brambory zlátnou, poklademe na všechny plátky brambor lžičku sýrové omáčky, kolečka pórku a pečeme ještě 5 minut. Podáváme samotné (nebo s masem).
Bramborové tolárky
- 300 g brambor, sůl, koření, olivový olej.
Příprava: Brambory omyjeme, oškrábeme a nakrájíme na tenké (cca 0,4cm) plátky. Plátky brambor osolíme a okořeníme dle chuti. Na plech položíme pečící papír, který pomažeme troškou olivového oleje. Brambory rozložíme na plech a dáme do předem rozehřáté trouby. Pečeme na 180 stupňů, dokud brambory nezezlátnou.
Pikantní bramborové tolárky
- Brambory, olivový olej, sůl, pepř mletý, česnek, chilli olej, chilli papričky drcená, gulášové koření:
Příprava: Brambory nakrájíme na kolečka. Česnek rozmačkáme a přidáme do oleje s kořením, zamícháme. Brambory poklademe na plech a polijeme je ochuceným olejem. Pečeme na 220 °C cca 30 minut a podle potřeby obracíme.