Pálení žáhy, obtížné polykání, zhoršené dýchání, pocit cizího tělesa v hrdle – „knedlík v krku“ – to mohou být příznaky zdravotní komplikace nazývané brániční kýla (hiátová hernie). Jestliže není brániční kýla včas rozpoznána a léčena, může způsobit závažné zdravotní komplikace.
Jak vzniká brániční kýla
Brániční kýla je způsobena proniknutím části jícnu nebo i části žaludku zvětšeným otvorem v bránici. (Za normálního stavu je žaludek pod bránicí, při brániční kýle se jeho část dostává nad bránici.)
Bránice odděluje břišní dutinu od hrudní dutiny, ale je prostupná, aby jí mohl procházet jícen, aorta a dolní dutá žíla. Jestliže je otvor pro jícen zvětšený, může nastat situace, kdy jím do hrudní dutiny vyhřezne část jícnu nebo v horším případě část žaludku.
Může nastat i situace, kdy například po nějakém úrazu dojde k protržení bránice a vyhřezne celý žaludek. Odborníci tento stav označují jako tak zvanou nepravou kýlu.
Brániční kýla se někdy objevuje jako vrozená vada. Velmi často se k ní pojí i jiné, mnohdy závažné, vývojové odchylky.
Brániční kýlou v dospělosti jsou ohrožováni lidé s přibývajícím věkem, kdy v okolí jícnu dochází k uvolnění vaziva.
Příznaky brániční kýly
Někteří lidé při brániční kýle nepociťují žádné potíže. U jiných se může brániční kýla projevovat více příznaky:
- pocit cizího předmětu v krku (označovaný jako „knedlík“ v krku),
- obtížné polykání,
- špatný postup potravy a pocit obtížného polykání,
- vytváření vřídků na hrudi,
- chudokrevnost,
- kyselá pachuť v ústech,
- zvracení,
- bolesti na hrudi připomínající infarkt,
- obtížné dýchání a oběhové problémy.
Uskřinutá část orgánu může začít odumírat.
U tak zvané skluzné kýly dochází k refluxu – návratu natrávené potravy do jícnu, což kromě pálení žáhy může dlouhodobě rozleptávat sliznici jícnu či způsobovat záněty jícnu, které se někdy mohou zvrhnout v nádorové onemocnění.
Léčba brániční kýly
Nemoc bývá bezpečně diagnostikována pomocí endoskopu při gastroskopii. Gastroskopie ukáže i stupeň poškození jícnu nebo jiných tkání.
Brániční kýla je léčena buď medikanty (při dodržování určené diety), a nebo lékaři rozhodnou o operativním zákroku. Operace se v současné době provádí obvykle šetrnou laparoskopiskou metodou.