Trápí-li člověka brnění v nohách, které nemá zjevnou příčinu, měl by tento problém sdělit svému praktickému lékaři. Ten provede základní diagnostiku, k níž mu je nápomocen i dosavadní zdravotní stav pacienta. Praktický lékař rozhodne o dalších odborných vyšetřeních, která rozpoznají nebo vyloučí možná onemocnění, protože brnění nohou může mít mnoho různých příčin.
Původ potíží určí lékař
V první fázi bude lékař zjišťovat, jakými nemocemi pacient trpí, jaké léky mu byly předepsány, jakou vykonává práci, způsob stravování a vztah k alkoholu. Potom nejspíše doporučí odběr krve k laboratornímu rozboru (jaterní testy, hladina cukru, stav ledvin, hladina C-reaktivního proteinu…). Dalším vyšetřením bývá obvykle rentgen páteře a odborné vyšetření neurologem. Po vyhodnocení příčin následuje cílená léčba.
Nejčastější příčiny brnění nohou
Brnění v nohou není samo o sobě život ohrožující, ale může být příznakem rozvíjející se choroby, který už nebezpečná může být.
Vzhledem ke stále narůstajícímu počtu diabetiků se lékaři při určování diagnózy zaměří na zjištění nebo vyloučení cukrovky, a to prvního i druhého typu. Brnění nohou se může ovšem objevit i u pacientů, kteří se diabetem již léčí. Brnění nohou a rukou (ale i bolesti a poruchy citlivosti) bývají projevem nastupující diabetické neuropatie.
Další velmi častou příčinou brnění nohou je útlak nervů. Jedná se o známý pocit „přesezené“ nebo „přeleželé“ nohy, který se dostaví při dloutrvající nepřirozené (nepohodlné) poloze. Může to být v bdělém stavu, ale častěji člověka brnění nohou přepadne a probudí ze spánku. Po změně polohy bolest vymizí. Horší případ nastává, když je brnění nohou způsobeno útlakem nervů v páteři, například při výhřezu ploténky. V takovém případě lékař předepíše rehabilitaci, která bývá obvykle účinná, protože jestliže se vzniklý defekt projevuje jen jako brnění v noze, obvykle se nejedná o kritický stav, jež je nutno řešit operativně.
Pravidelní pijáci alkoholu to neradi slyší, ale brnění nohou bývá i příznakem chronického alkoholismu. Při abstinenci a podávání vitaminů (především ze skupiny B) brnění nohou přestane.
Nedostatek vitaminů řady B se někdy projevuje brněním nohou i u osob, které pijí alkohol střídně, a nebo vůbec ne. Přidáním vitamínu nebo doplňků stravy obohacených vitaminem B potíže obvykle vymizí. Výběr nebo doporučení preparátů a jejich dávkování je třeba nechat na ošetřujícím lékaři.
Brnění nohou (a brnění rukou) postihuje některé ženy v klimakteriu.
Další příčiny brnění nohou
- Při některých nádorových onemocnění pacienti pociťují brnění v nohou (mimo jiné příznaky). Odborníci stav vysvětlují vlivem samotného nádoru, metabolických zplodin nebo jako obrannou reakci vyvolanou imunitním systémem.
- Špatné prokrvení dolních končetin způsobující brnění nohou má někdy příčinu v ischemické chorobě dolních končetin.
- Rovněž počínající roztroušená skleróza se projevuje mimo jiné i brněním nohou.
- Někdy je brnění nohou příznakem špatné funkce štítné žlázy.
- Onemocnění jater či selhávání ledvin může také způsobovat brnění nohou.
- Tetanie. První příznaky tetanie začínají tuhnutím kolem úst, brněním končetin, pocitem dřevěnění jazyka, někdy se může objevit i křeč obličejového svalstva nebo ruky.
- Jiné příčiny „mravenčení v noze“
1 komentář
zdravim mam brneni v nohou pod kotniky a spim v ponoskach jinak zima na nohy jsem diabetik prosim o radu a jidelnicek jinak pozivam alkohol