Brnění prstů na rukou trápí nezanedbatelnou část populace. A nemusí se jednat jen o lidi manuálně pracující. Brnění prstů na rukou může mít víc příčin. Někdy se brněním prstů na rukou a brněním rukou může hlásit i poměrně závažné onemocnění.
Možné příčiny brnění prstů na rukou
Prsty brní z práce na počítači
- Velmi často brní prsty na rukou jako důsledek jednotvárné činnost ve stále stejné poloze. Brnění prstů na rukou dost často trápí lidi, kteří pracují u počítače. Nevhodné umístění myši či klávesnice může vést k postižení šlach a šlachových pouzder. Dlouhodobě neměnná poloha zápěstí, tak typická pro práci s myší, končívá brněním, přecitlivělostí na dotyk, v zápěstí se objevují chronické záněty. Ruce, které jsou u klávesnice a myši dlouhodobě zatěžkávány v nepřirozeně „vytočené“ poloze, reagují zbytněním příslušných svalových partií, zkrácením a protažením příslušných šlach a šlachových pouzder. Jestliže stav není včas rehabilitován, ůže se objevit chronická bolest, brnění prstů na rukou a nakonec necitlivost.
Syndrom karpálního tunelu
- Obtíže typické pro onemocnění syndromem karpálního kanálu byly poprvé popsány již téměř před 150 lety. Od té doby je toto onemocnění nejčastěji chirurgicky léčenou nemocí na horní končetině. Příznaky se projevují brněním, mrazením či pálením prvního, druhého a třetího prstu hlavně v noci, kdy je tělo v klidu. Postupně může následovat snížená citlivost v těchto prstech a ruka se stává „méně šikovnou“. Při pokročilejší fázi nemoci přichází vychudnutí palcové hrany ruky a v krajním případě se mohou objevit kožní defekty na prstech či na palcové hraně ruky. Příčinou těchto obtíží je útlak nervu, který probíhá středem zápěstí. Ve více než polovině případů nelze podle odborníků vysledovat žádnou příčinu těchto obtíží a u zbylých pacientů je zjišťována přítomnost jednoho nebo více rizikových faktorů vzniku syndromu karpálního kanálu, mezi které se řadí pracovní přetížení, cukrovka, úraz zápěstí či hormonální poruchy. Přítomnost těchto přidružených chorob podmiňuje zhoršené výsledky léčby. Syndromem karpálního tunelu onemocní jeden pacient ze sta a v sedmdesáti procentech jsou postiženy ženy. Pravá ruka pak bývá postižena dvakrát častěji než levá a v polovině případů jsou zasaženy obě ruce.
Latentní tetanie
- Brnění konečků prstů brnění dolních končetin převážně v oblasti nohou a bérců a brnění v okolí úst, mohou být projevem projevem nedostatku magnézia (hořčíku). Často jsou tyto příznaky provázeny i pocity ztíženého dýchání, a to zvláště u nádechu. Tyto pocity se dostavují převážně u osob se zvýšenou psychickou zátěží. Nedostatek hořčíku v organizmu může vyústit až v křečovité stavy, v tak zvanou latentní tetanii.
Diabetes
- Projevy počínající cukrovky jsou neuhasitelná žížeň, únava, úbytek na váze, časté močení, svědění pokožky, někdy i brnění prstů na rukou i nohou, poruchy zraku a zejména u mužů poruchy v sexuální oblasti. Brnění prstů na rukou může být někdy příznakem také těhotenské cuktovky.
Poruchy krční páteře
- Sezení, špatné návyky. S dobrým stavem krční páteře souvisí i dobrý stav horních končetin. Podobně jako bolesti hlavy mohou i bolesti ramen, loktů nebo brnění či necitlivost prstů souviset se špatným stavem především dolní části páteře. Sedíme-li na nevhodné židli, pak systematicky přetěžujeme i bederní úsek páteře. Tak se může vyvinout onemocnění plotének.
Brnění prstů na rukách a znecitlivění rukou postihuje ženy jen občas, většinou ve spánku. Pomoci mohou léky předepsané lékařem.
1 komentář
Brni obě ruce na prstech a plosky nohou. Děkuji