Zánět močových cest je v těhotenství poměrně běžným onemocněním. Zvětšující se děloha utlačuje močový měchýř, který se pomaleji a často nedostatečně vyprazdňuje. Vhodnou pomocí jsou brusinky. Brusinky v těhotenství jsou užitečné a zcela bezpečné, i když vám vaše maminka může tvrdit opak.
Pověra o brusinkách nebezpečných pro plod a těhotenství je založena na vyšším obsahu kyseliny šťavelové v dužině zralých plodů. Kyselina šťavelová byla neprávem považována za původce některých vrozených vad nebo předčasných porodů. Současné výzkumy prokázaly, že přiměřené užívání brusinek v těhotenství je bezpečné pro matku i dítě a navíc velmi prospěšné při léčbě urologických potíží.
Zánět močových cest v těhotenství
Jak bylo již řečeno v úvodu, jde o častou chorobu těhotných žen. Jeho neléčení ale může být mnohem vážnější, než se na první pohled zdá. Několikadenní ulehnutí do teplých peřin s urologickými čaji a hrstí brusinek nemusí vést k vyléčení – naopak. Silný zánět močového měchýře může vést k předčasnému porodu nebo potratu.
Velmi silné pálení a řezání při močení, trvající déle než 24 hodin (s neustupující intenzitou), by mělo být důvodem k návštěvě lékaře. Ten pravděpodobně předepíše antibiotika, která jsou v těhotenství často velkým strašákem. V tomto případě je ale jejich užívání zcela opodstatněné. Léčbu je dobré podpořit také konzumací urologických čajů a brusinek. Může jít o brusinkový extrakt v tabletě, domácí brusinkový čaj nebo konzumaci sušených plodů. Sušené brusinky lze jíst samotné, nebo je přidat do jídla. Skvěle se hodí k omáčkám, pečenému a dušenému masu nebo do moučníků.
Brusinky v těhotenství – dávkování
Brusinky v tabletách nebo sirupech mají v příbalovém letáku přehledně určené dávkování. Obavy tedy nejsou na místě. Při konzumaci sušených plodů (čerstvé se nedoporučují), by denní dávka brusinek neměla přesáhnout dvě velké hrsti. Brusinky by měly být konzumovány průběžně během celého dne a prolévané hojnými dávkami urologického čaje až do zmírnění příznaků.
Preventivně lze užívat brusinky po celé těhotenství a posléze i během kojení. Maximální dávka by neměla přesáhnout zmíněné dvě hrsti. Urologický čaj stačí pít 1-2x týdně. Moč se díky tomu lépe pročistí a lze tak předejít opakování zánětu.
K tomu může dopomoci i vhodná prevence. V těhotenství je potřebné více než kdy jindy dbát na pitný režim. Těhotná žena by měla každý den vypít nejlépe 2 litry tekutin, v dobách velkých veder nebo intenzivní námahy (cvičení, stres apod.) ještě o něco více. Dobré je omezit popíjení čaje a kávy, které odvodňují.
Zvýšená hygiena v intimní oblasti by měla být samozřejmostí. Během těhotenství není vhodné používat pěny do koupele nebo parfémovaná mýdla. Prodyšné bavlněné prádlo ochrání před zapařením. Je dobré se vyhnout i těsným kalhotám (i kvůli nedostatečnému prokrvení pánevní oblasti). V letních měsících je rizikové i koupání v přírodních vodních plochách a dlouhý pobyt ve vlhkých plavkách.