Bulgur jsme poznali s kuchyní Blízkého východu, kde se vaří a zapéká, nebo se jen máčí a nabobtnalý dává do salátů, přidává do těstovin, do dušených mas, přičemž působí jako zahušťovadlo a podobně. Vybrali jsme výborné recepty na úpravu bulguru.
Bulgur
Bulgur jsou speciálně upravená zrna tvrdé pšenice. Nejdřív jsou speciálním (tradičním) způsobem vysušena, pak rozdrcena podle hrubosti roztříděna. Stejně tak se připravuje špaldový bulgur, z u nás „znovuobjevené“ chutné, zdravé a výživné pšenice špaldy. Bulgur chutná trochu jako oříšky. Bulgur je oblíbený na Středním východě,. Připravují se z něj kaše, směsi a saláty. Špaldový produkt, bulgur, lze přidat do nádivek, salátů, karbanátků nebo jako přílohu. Bulgur obsahuje celou stupnici štěpů škrobu (dextriny, disacharidy, monosacharidy) a bílkovin. Výrobek je ještě částečně enzymaticky aktivní.
- Návod na přípravu bulguru je krabici obchodního balení.
Bulgur: Výborné recepty
Bulgur s houbami a hráškem
- 300 g bulguru, 350 g směsi čerstvých lesních hub, 200 g mrazeného zeleného hrášku, 2 cibule, 3 lžíce oleje, 1 lžíce másla, 2 stroužky česneku, 1 kostka zeleninového bujonu, tymián, drcený kmín, muškátový květ, mletý bílý pepř, sůl.
Příprava: V kastrolu rozehřejeme lžíci oleje, přidáme bulgur a krátce ho opražíme. Pak ho podlijeme horkou vodou (v poměru 1 díl bulguru ku 2 dílům vody), ve které jsme rozpustili zeleninový bujon. Uvedeme do varu a vaříme pod pokličkou asi 3 minuty. Bulgur odstavíme z ohně a necháme 15 minut dojít. Mezitím na zbylém oleji zesklovatíme drobně nasekanou cibuli a česnek. Přidáme očištěné nakrájené houby, krátce je orestujeme, okořeníme, osolíme a dusíme pod pokličkou asi 15 minut. Pak k houbám přimícháme rozmrazený hrášek, společně dusíme na mírném ohni ještě 5 minut a na závěr vmícháme máslo. Bulgur opatrně promícháme s houbovou směsí, rozdělíme na talíře a ihned podáváme.
Každou porci můžete ještě posypat, podobně jako rizoto, nastrouhaným výraznějším sýrem, například parmazánem.
Bulgur s mátou (libanonský předpis)
- 100 g špaldového bulguru, zeleninový bujon (250 ml), 6 rajčat, 1 cibule, 1 okurka, 4 lžíce oleje, máta.
Příprava: Bulgur uvaříme v bujonu, zeleninu nakrájíme a promícháme s olejem a uvařenou směsí.
Posypeme mátou.
Bazargan
- Uvařte podle návodu na obalu 200 g bulguru a nechte jej zchladnout. Větší mísu vytřete stroužkem česneku, dejte do ní 4 – 5 velmi drobně nasekaných rajčat, 3 lžíce olivového oleje, na kolečka nakrájené 4 naťové cibulky, lžíci nasekané bazalky, malou hrst nasekané petrželky a šťávu z 1/2 citronu. Přidejte bulgur a 1/4 na proužky nakrájeného ledového salátu.
Podle chuti osolte, opepřete a nechte na chvíli v chladu rozležet.
Bulgur s houbami a zeleninou
- 150 g špaldového bulguru, 400 ml vody nebo bujonu, 4 lžíce oleje, 2 cibule, zelená petrželka, bazalka, popřípadě čerstvá cibulová nať, 300 g hub, 100 g nakrájeného celeru, 1 středně velká mrkev nakrájená na tenké plátky, 2 stroužky česneku, 1 čerstvá paprika nakrájená na nudličky.
Příprava: Houby nakrájíme na tenké plátky a osmahneme na oleji. Přidáme cibuli, celer, mrkev, podlijeme trochou vody a dusíme patnáct minut. Pak přidáme bulgur, zalijeme 400 mililitry vývaru a dusíme ještě patnáct minut. Nakonec přidáme nakrájenou petrželku a bazalku. Dochutíme kořením, můžeme vmíchat smetanu.
Posypané sýrem podáváme s bílým a červeným salátem.
Salát tabulie jednoduchý
- Balení bulguru (bulgoru), větší svazek naťové petrželky, 3 větší rajčata, olivový olej dle potřeby, citrónová šťáva, sůl.
Příprava: Bulgur nejprve na chvilku namočíme do studené vody a poté doslova vyždímáme. Do misky k bulguru přidáme nadrobno nakrájená rajská jablíčka a nasekanou petrželku. Osolíme, zalijeme citrónovou šťávou a olejem. Vše dobře promícháme. Tato dobrota je i kalorickou bombou.
Náš tip: Salát tabulie II.
- Na 100 gramů bulguru je třeba asi tak půl litru vroucí vody. Tou se bulgur zalije a nechá asi tak hodinu máčet.
- Jednu velkou papriku dáme na chvíli opéct do trouby a pak ji oloupeme a nakrájíme na kostičky.
- Hrst černých oliv překrájíme na polovinu.
- Na nudličky nakrájíme tak 100 gramů ementálu,
- na kolečka jednu cibulku s natí.
- Hrst kešu oříšků nebo solených arašídů nasekáme nahrubo.
Připravíme dresink, který vše ochutí. Na něm je jasně patrné, kterak pestrá je arabská kuchyně co do chutí.
- Dvě plné lžíce olivového oleje šleháme nejprve s jedním prolisovaným stroužkem česneku, přidáme šťávu z citronu (nebo limetky), trochu citronové kůry strouhané na jemném struhadle, lehce osolíme, případně pomeleme pepřem.
- Když se vše spojí v jednolitou hmotu, přidáme jemně nasekanou petrželku a mátu.
- Do připraveného dresinku vložíme nejprve krájené papriky.
- Pak slijeme vodu z nabobtnalé pšenice, vmícháme ji do dresinku a vložíme ostatní suroviny.
- Dobře vychlazený salát podáváme zdobený mátovými lístky a prokrojeným chlebem pita.