Nález bulky v podpaží je znepokojivý. Někdy ji lze objevit při osobní hygieně, jindy se sama „ozve“ bolestivostí. V některých případech je na pohmat necitelná. Bulka v podpaží může být ukazatelem nějakého zánětu, eventuálně může jít o rozšířenou lymfatickou žlázu nebo dokonce o rakovinu prsu. V každém případě je vhodné navštívit praktického lékaře, který rozhodne o další léčbě.
Bulka v podpaží vyžaduje odborné vyšetření
Při osobní hygieně (mytí, vyholování, depilaci, nanášení deodorantu) mohou lidé objevit bulky v podpaží. Někdy ženy bulku v podpaží objeví při preventívním metodě samovyštřování prsou. Nebo se bulka v podpaží sama ohlásí bolestivostí. Ať je bulka v podpaží bolestivá, citlivá nebo bezbolestná, svůj objev by si nikdo neměl nechávat pro sebe, ale svěřit se lékaři. Ten určí povahu (a případně i původ) bulky v podpaží a buď sám přikročí v léčebnému řešení, a nebo ženu doporučí na jiné odborné pracoviště. V případě podezření na nádorové onemocnění, bude žena vyšetřena na gynekologii.
Možné příčiny bylky v podpaží
- V některých případech může bolestivá bulka v podpaží znamenat zánět potních žláz. Lékaři na ni obvykle předepísí účinnou mast a bulka do několika dní zmizí.
- Rovněž lymfatické žlázy se mohou zanítit, což se projeví bulkou v podpaží. Jako u jiných zánětů, i tato bulka se projevuje bolestivě. Tovněž bývá okolí bulky zarudlé. Lékař určí povahu bulky a zahájí léčbu.
- Poměrně častou příčinou bulky v podpaží je tak zvaná folikulitida. Jedná se o zánět váčku („kořínku“) chloupku. Folikulitida může vzniknout při nešetrné depilaci (vyholování), kdy nejsou dostatečně zajištěny hygienecké podmínky a do žiletkou porušené pokožky („holítkem“, holícím strojkem) pronikne infekce. Proto odborníci připomínají, že před holením je třeba kůži dokonale očistit, používat mýdlo, hygienicky nezávadný holící nástroj (nikdy ne cizí) a po skončení úkonu kůži opět vydesinfikovat. To se týká i při použití jiných prostředků než žiletky (depilační krémy, vosky a podobně).
- Nejnezbezpečnější jsou mnohdy nebolestivé bulky, které žena objeví buď náhodou nebo při samovyšetřování prsou. Protože by se mohlo jednat i o počínající nádorové onemocnění, u něhož čas hraje velkou roli, je vhodné s takovým nálezem okamžitě zajít k ošetřujícímu gynekologovi, který promptně zjedná další odborná vyšetření (ultrazvuk, mamograf, histologie a jiná).
Lékaři doporučují samovyšetřování
Se samovyšetřením by podle odborníků měla každá žena začít od prvního porodu, nejpozději ovšem po třicátém roku věku. Stačí tomu věnovat jednou měsíčně, nejlépe po menstruaci, pět minut. Jde o jediné – hledat jakoukoli změnu. K tomu je však třeba sledovat se delší dobu. Pokud žena najde na prsou nebo v podpaží cokoli, co tam při předchozím prohmatání nebylo, měla by se jít poradit s lékařem, k němuž má důvěru, a je jedno, zda to je praktik nebo gynekolog. Ten pak rozhodne, zda je nutné vyšetření na specializovaném pracovišti.