Někdy se nám může stát, že si v některé části těla nahmatáme bulku. A nemusí to být třeba jen v prsu, často se taková bulka objeví i v tříslech. Většina lidí se hned vyděsí a okamžitě myslí na nejhorší – na rakovinu. Bulka v třísle však mnohdy značí něco jiného.
Pokud se nám podaří nahmatat si bulku, o které jsme si jisti, že jsme ji do té doby neměli, měli bychom co nejdříve jednat a neměli bychom jen čekat a doufat, že sama od sebe zmizí. Ideální je co nejdříve zajít k lékaři a vše s ním prokonzultovat. Jen díky vyšetřením může zjistit, zda se nejedná o nádor. Pokud se nám jedná přímo o oblast třísel, často jde o zvětšenou mízní uzlinu. Ani to ale nemusí být úplná banalita a bývá to prvotním znakem zánětu.
Příčiny
Bulka v oblasti třísla (nebo třísel), bývá někdy ve skutečnosti jen zvětšenou mízní uzlinou. A ta se může zvětšit kvůli zánětu, který se v tom místě náhle objeví. Mízními uzlinami proudí tekutina nazývaná míza, která je do oblasti třísel sváděna ze zevních pohlavních orgánů a jejich bezprostředního okolí. Pokud se uzliny zanítí, jde většinou o známku problémů s pohlavními orgány, přičemž u žen se může jednat i o příznak vaginální mykózy – a to zvláště pokud u žen problémy doprovází i výtok z pochvy. Pak je nejvyšší čas navštívit gynekologa.
Projevy
Je nutno vědět, že mízní uzliny nejsou ničím neobvyklým. A v oblasti třísel mohou dosahovat velikosti až 1,5 centimetru. Pokud si tedy podobnou bulku nahmatáme, může jít o normální stav. Pakliže je něco v nepořádku, uzlina je na dotek většinou citlivá a bolestivá, případně člověku jakoby překáží. A stav se obvykle ani v řádu několika dnů nezlepšuje. Navíc můžeme mít pocit, že se bulka pod kůží pohybuje nebo jich najdeme dokonce více. Zda jde skutečně o zánět či jinou potíž, určí jen specialista. Už při podobných příznacích je vhodné ho proto vyhledat.
Léčba
Pokud se vydáme k praktickému lékaři nebo gynekologovi, v první řadě je třeba sdělit mu všechny své potíže a podělit se třeba i o subjektivní pocity. Lékař může už jen pohmatem odhalit, zda se jedná o mízní uzlinu nebo útvar, který v daném místě nemá co dělat. Pak je třeba udělat celou řadu vyšetření, která o problému podají co možná nejpodrobnější výsledky. Základem je odběr krve a součástí bývá i vyšetření na sono. Pakliže je součástí potíží i výtok z pochvy, měl by se lékař zaměřit i na něj a nechat v laboratoři zjistit, co ženu přesně trápí – a jakou léčbu ideálně nasadit.
Jisté je, že sami bychom si diagnózu provádět neměli. Laik jen těžko pozná, zda nahmataná bulka značí nádor, zvětšenou mízní uzlinu, tukovou bulku nebo třeba vazivovou bouličku. Možností, co to může být, je mnoho – stejně jako důvodů, proč se bulka znenáhla objeví. A pokud chceme mít klidný spánek a zbytečně se neděsit pomyšlením na nejhorší, měli bychom jednat a netajit se svým problémem.