Bylinky v těhotenství

Bylinky v těhotenství? Opatrně s nimi. Třeba si říkáte, že věci (léky) z přírody jsou zdravé, není to tak docela pravda, některé bylinky v těhotenství mohou velmi uškodit. Ono ostatně i v tomto případě platí, že byste v době gravidity neměla experimentovat. Tedy ani s tím, o čem se domníváte, že by vám mohlo prospět. Bylinky v těhotenství jenom tehdy, když vám je doporučí nebo schválí váš gynekolog.

Rostliny mohou někdy škodit

V těhotenství musíte být opatrná: nejen, že nesete zodpovědnost za zdraví své a svého dítěte. Ale nějakou neuvážeností byste ovlivnit i zdravý vývoj dítěte, v nejhorším případě mu i způsobit celoživotní postižení. To se netýká jen požíváním omamných látek, alkoholu, nikotinu. I některé bylinky v těhotenství působí nepříznivě. Mnoho rostlin obsahuje účinné látky, které se mohou podílet na poškození vyvíjejícího se plodu. Například přírodní léčiva užívaná proti depresím mohou vyvolat duševní změny u dítěte, které se projeví až za několik let po narození.

Asi by vás nikdy nenapadlo požívat obecně známé jedovaté byliny, jako jsou blín, bolehlav, durman, krušinu, lýkovec, náprstník, oměj, ocún, rulík, vraní oko, vratič nebo vlaštovičník. Najdeme je sice v herbářích léčivých rostlin, ale vždy s uvedením, že se jedná o rostlinu jedovatou, jejíž účinné látky může extrahovat jedině odborník (a jistě ne v podmínkách domácí kuchyně).

Jenže musíme být jako ostříži i co se obvykle užívaných rostlin týká, bylinky v těhotenství mohou působit jinak.

Ani známé bylinky v těhotenství neužívejte

Petržel. Například i taková petržel patří mezi bylinky v těhotenství příliš nedoporučované. Ve větších dávkách působí překrvení zažívacího traktu. Zcela bezpečná je lžička čerstvé či sušené bylinky na porci.

Tymián. Čaj z tymiánu lze vnitřně užívat i při chronickém zánětu některé části zažívacího traktu, neměli bychom jej ale nikdy pít při akutních střevních zánětech, v těhotenství a při poruchách srdeční činnosti.

Oregano (dobromysl) – tato bylina se používá do nádivek a do pizzy. Údajně podporuje zažívání a ve formě vývaru zmírňuje kašel a příznaky nachlazení a chřipky. Jako léčivá bylina se však nesmí používat v těhotenství.

Mateřídouška obecná klame svým názvem. Třebaže se používá při kataru průdušek, při průjmu, bolestech hlavy, proti závratím, nespavosti a menstruačním bolestem, v těhotenství se nedoporučuje.

Rozmarýn lékařský. Aktivizuje, odstraňuje psychické potíže při nízkém tlaku, zlepšuje paměť. Nálev z jedné lžičky na šálek vody bereme dvakrát denně. Nesmí se zvýšit dávka a nesmí se užívat v těhotenství.

Pelyněk pravý. V těhotenství se pelyněk nesmí užívat. Bylina pomáhá vyvolat menstruaci a překrvení sliznice by mohlo vyvolat potrat.

Šalvěj lékařská. Díky obsahu estrogenu a podobných látek pomáhá zastavit laktaci a usnadňuje klimaktérium žen. V průběhu těhotenství je však lepší se šalvěje jako koření vzdát.

Heřmánek pravý. Nedoručuje se v těhotenství a v době kojení, při přecitlivělosti na rostliny z čeledi hvězdicovitých – může způsobit anafylaktický šok.

Levandule lékařská. Kdy se užívání nedoporučuje? V těhotenství, při kojení. Takže si ji můžete dát nanejvýš do šatní skříně proti molům.

Kopřiva dvoudomá. Na její účinky se pějí ódy. Ovšem naprosto nevhodná je v těhotenství, při průjmech a při srdeční a ledvinové nedostatečnosti.

Bez černý. Před bezem klekni neplatí v těhotenství. Bez patří mezi další bylinky v těhotenství nedoporučované. Zvyšuje vylučování potu a moče. Kůra má silně projímavé účinky a vyvolává zvracení.

Dobré jsou masti a gely

Měsíčkový gel. má hydratační účinek na pokožku, používá se jako pomocný léčebný prostředek při některých ekzémech, opruzeninách, proti plísním a při popraskání kůže, což zvlášť ocení ženy v těhotenství.

Kaštanový gel je vhodný jako pomocný prostředek k ulehčení potíží, které vzniknou při poruchách periferního krevního oběhu, zánětech křečových žil, městnání v žilách, při únavě od dlouhodobého stání nebo v těhotenství.

Zanechte odpověď